Home
Class 12
CHEMISTRY
Vapour pressure of chloroform (CHCl(3)) ...

Vapour pressure of chloroform `(CHCl_(3))` and dichloromethane `(CH_(2)Cl_(2))` at 298 K are 200 mm Hg and 415 mm Hg respectively. (i) Calculate the vapour pressure of the solution prepared by mixing 25.5 g of `CHCl_(3)` and 40 g of `CH_(2)Cl_(2)` at 298 K and (ii) mole fractions of each component in vapour phase.

Text Solution

Verified by Experts

Molar mass of `CH_(2)Cl_(2) = 12 xx 1 xx2 + 35 . 2 xx 2 = 85 " g mol"^(-1)`
Molar mass of `CHCl_(3) = 12 xx 1 + 1 xx 1 + 35 . 5 xx 3 = 119.5 " g mol"^(-1)`
Mole of `CHCl_(3) = 12 xx 1 + 1 xx + 35 . 5 xx 3 = 119. 5 " g mol"^(-1)`
Moles of `CH_(2)Cl_(2) = (40 g )/( 85 " g mol"^(-1)) = 0.47 ` mol
Moles of `CHCl_(3) = ( 25.5 g)/(119.5 " g mol"^(-1)) = 0.213 ` mol
Total number of moles = `0.47 + 0.213 = 0.683` mol
`x_(CH_(2)Cl_(2)) = (0.47 mol)/(0.683 mol) = 0.688`
`x_(CHCl_(3)) = 1.00 - 0.688 = 0.312 `
` p_("total") = p_(1)^(0) + (p_(2)^(0) - p_(1)^(0)) x_(2) = 200 (415 - 200) xx 0.688`
` = 200 + 147 . 9 = 347 ` mm Hg
(ii) Using the relation (2.17), `y_(i) = p_(i)//p_("total")` , we can calculate the mole fraction of the components in gas phase `(y_(i))`.
`p_(CH_(2)Cl_(2)) = 0.688 xx415 " mm Hg" = 286 . 5 "mm Hg"`
` p_(CHCl_(3)) = 0.312 xx200 " mm Hg " = 62.4 ` mm Hg
` y_(CH_(2)Cl_(2)) = 285.5 " mm Hg/"347.9 " mm Hg " = 0.82`
`y_(CHCl_(3)) = 62.4 " mm Hg/"347.9 " mm Hg " = 0.18 `
Since, `CH_(2)Cl_(2)` is a more volatile component than `CHCl_(3) [ p_(CH_(2)Cl_(2))^(0) = 415 "mm Hg " and p_(CHCl_(3))^(0) = 200 "mm Hg"] ` , it may thus be concluded that at equilibrium , vapour phase will be always rich in the component which is more volatile .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLUTIONS

    NCERT TELUGU|Exercise INTEXT QUESTIONS|12 Videos
  • SOLUTIONS

    NCERT TELUGU|Exercise EXRECISES|40 Videos
  • POLYMERS

    NCERT TELUGU|Exercise Exercises|20 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    NCERT TELUGU|Exercise Exercise|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The vaporu pressures of chloroform (CHCl_(3)) , dichloromethane (CH_(2)Cl_(2)) at 298 K are 200 mm Hg and 415 mm Hg respectivley. An ideal solutions in prepared by mixing 59.75 g of CHCl_(3) and 21 . 25 g of CH_(2) Cl_(2) , the mole fractions of chloroform and dichloromethane in vapour phase respectively are

Vapour pressure of of water at 293K is 17.535 mm Hg. Calculate the vapour pressure of the solution at 293K when 25g of glucose is dissolved in 450g of water ?

Calculate the vapour pressure of a solution containing 9g of glucose in 162g of water at 293K. The vapour pressure of water of 293K is 17.535mm Hg.

Calculate the mole fraction of lower alcohol in a mixture of 92g C_(2)H_(5)OH and 32g of CH_(3)OH ?

A solution has 1:4 molar ratio of pentane and hexane. The vapour pressure of pure hydrocarbons at 20^@C are 440 mm Hg for pentane and 120 mm of Hg for hexane. The mole fraction of pentane in vapour phase would be

A solution has 1:4 molar ratio of pentane and hexane. The vapour pressure of pure hydro-carbons at 20^@C are 440 mm Hg for pentane and 120 mm of Hg for hexane. The mole fraction of pentane in vapour phase would be

The vapour pressure of two liquids P and Q are 80 torr and 60 torr respectively. The total vapour pressure obtained by mixing 3 mole of P and 2 mole of Q would be

Vapour pressure of pure water at 298 k is 23.8 mm Hg. Calculate the lowering of vapour pressure caused by adding 5g of sucrose in 50 g of water.

NCERT TELUGU-SOLUTIONS -EXRECISES
  1. Vapour pressure of chloroform (CHCl(3)) and dichloromethane (CH(2)Cl(2...

    Text Solution

    |

  2. How many types of solutions are formed ? Givee an example for each typ...

    Text Solution

    |

  3. Suppose a solid solution is formed between two substances, one whose p...

    Text Solution

    |

  4. Define the following terms: (i) Mole fraction (ii) Molality (iii) Mo...

    Text Solution

    |

  5. Concentrated nitric acid used in the laboratory work is 68% nitric aci...

    Text Solution

    |

  6. A solution of glucose in water is labelled as 10% w/w. What would be t...

    Text Solution

    |

  7. How many ml of 0.1 HCl is required to react completely with 1.0g mixtu...

    Text Solution

    |

  8. A solution is obtained by mixing 300g of 25% solution and 400g of 40% ...

    Text Solution

    |

  9. An antifreeze solution is prepared from 222.6g of ethylene glycol [(C(...

    Text Solution

    |

  10. A sample of drinking water was found to be severely contaminated with ...

    Text Solution

    |

  11. What role do the molecular interactions play in a solution of alcohol ...

    Text Solution

    |

  12. Why do gases always tend to be less soluble in liquids as the temperat...

    Text Solution

    |

  13. State Henry’s law and mention some important applications?

    Text Solution

    |

  14. The partial pressure of ethane over a solution containing 6.50 xx10^(...

    Text Solution

    |

  15. What is meant by positive deviations from Raoult's law and how is the ...

    Text Solution

    |

  16. An aqueous solution of 2% non volatile solute exerts a pressure of 1.0...

    Text Solution

    |

  17. Heptane and Octane form an ideal solution. At 373 K the vapour pressur...

    Text Solution

    |

  18. The vapour pressure of water is 12.3 k P(a) at 300 K. Calculate the va...

    Text Solution

    |

  19. Calculate the mass of a non-volatile solute (molar mass 40"g mol"^(-1)...

    Text Solution

    |

  20. A solution containing 30g of non-volatile solute exactly in 90g of wat...

    Text Solution

    |

  21. A 5% solution (by mass) of cane suger in water has freezing point of 2...

    Text Solution

    |