Home
Class 9
MATHS
The height of a cone is 15 cm. If its vo...

The height of a cone is 15 cm. If its volume is `1570\ c m^3`, find the radius of the base.

Text Solution

Verified by Experts

volume of a cone `V= 1/3pir^2h`
`1570=1/3xx3.14xxr^2xx15`
`r^2=1570/15.7=10cm`
Therefore, radius of the base is `10cm`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The height of a cone is 15 cm. If its volume is 1570 cm^(3) , find the radius of the base. (Use pi=3.14 .)

The height of a cone is 15cm .If its volume is 500 pi cm^(3), then find the radius of its base.

If the height of a cone is 15 cm and its volume is 770 cu.cm ; then find the radius of its base. (Use pi=3.14 .)

The perpendicular height of a cone is 12 cm and its slant height is 13 cm . Find the radius of the base of the cone .

The radius and height of a cone are in the ratio 3:4. If its volume is 301.44cm^(3) .Find the radius of the cone.

The volume of a cone is 1570 cm^(3) and its height is 15 cm. What is the radius of the cone ? (Use pi = 3.14 )

The volume of a cone is 18480cm^(3). If the height of the cone is 40cm.Find the radius of its base.

(i) The area of base of a right circular cone is 60 cm^(2) and its volume is 200 cm^(3) . Find the height of the cone.

The volume of cylinder is 2512cm^(3) and its height is 12.5cm. Find the radius of its base.