Home
Class 11
PHYSICS
What should be the average velocity of w...

What should be the average velocity of water in a tube of diameter 2 cm so that the flow is (i) laminar (ii) turbulent? The viscosity of water is 0.001 Pa-s. (for water pipes `Rlt 2000` stream line flow, `Rgt3000` turbulent flow)

Text Solution

Verified by Experts

Here, `d=2cm =0.02m,`
`eta=0.001 Pa-s, rho10^(3)kg//m^(3)`
i) For stream line flow, Reynolds no. R = 2000, v = ?
Now, `v=(Reta)/(rhod)=(2000xx0.001)/(10^(3)xx0.02)=0.1ms^(-1)`
ii) For tubulent flow, Reyolds number,
`R=3000, v=?v=(3000xx.001)/(10^(3)xx0.02)=0.15ms^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    NARAYNA|Exercise EVALUATE YOURSELF - 1|2 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    NARAYNA|Exercise EVALUATE YOURSELF - 2|2 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    NARAYNA|Exercise Level 2 (H.W)|39 Videos
  • MATHEMATICAL REVIEW & PHYSICAL WORLD

    NARAYNA|Exercise C.U.Q|13 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    NARAYNA|Exercise LEVEL-II (H.W)|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What should be the average velocity of water in a tube of diameter 0.4 cm so that the flow is (i) laminar (ii)turbulent ? The viscosity of water is 10^(-3) Nm^(-2) s .

Calculate the average velocity of water in a tube of diameter 0.3 m so that the flow is (i) laminar (ii) turbulent. The viscosity of water is 10^(-3)" Nm"^(-2)s .

What should be the maximum average velocity of water in a tube of diameter 0.5 cm , so that the flow is laminar? The viscosity of water is 0.00125 Nsm^(-2) .

What should be the average velocity of a water in a tube of radius 0.005m, so that the flow is just turbulent? The viscosity of water is 0.001 Pa-s.

What should be the average velocity of water in a tube of radius 2.5 mm so that the flow is just turbulent? Viscosity of water is 0.001 Pa s. Hint : For flow to be just turbulent R_(e) = 2000

The maximum average velocity of water in a tube of diameter 2 cm so that the flow becomes laminer is [Viscosity of water is 10^(-3)N m^(-2)s^(-1)]

What is the value of Reynold's number, when the flow of liquid in a tube is (i) laminer (ii) turbulent?

The following observations were made in an experiment noith Poiseuille's apparatus: Calculate the average velocity of water in a tube of radius 0.05 cm so that the flow is turbulent. Take, viscosity of water = 0.001 Pa s.

The flow rate from a tap of diameter 1.25 cm is 3 L//min. The coefficient of viscosity of water is 10^(-3) pa-s. Characterize the flow.

NARAYNA-MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS-Illustration
  1. A block is fully submerged in a vessel filled with water by a spring a...

    Text Solution

    |

  2. What are the dimensions of Reynolds number ?

    Text Solution

    |

  3. What should be the average velocity of water in a tube of diameter 2 c...

    Text Solution

    |

  4. A pipe having an internal diameter D is connected to another pipe of s...

    Text Solution

    |

  5. A syringe of diameter 1 cm having a nozzle of diameter 1 mm is placed ...

    Text Solution

    |

  6. Air is streaming past a horizontal air plane wing such that its speed ...

    Text Solution

    |

  7. A horizontal pipeline carries water in a streamline flow. At a point a...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the rate of flow of glycerine of density 1.25 xx 10^(3) kg//...

    Text Solution

    |

  9. A cylindrical vessel contains a liquid of density rho up to height h. ...

    Text Solution

    |

  10. A pump draws water from a reservoir and sends it through a horizontal ...

    Text Solution

    |

  11. There are two identical small holes of area of cross section a on the ...

    Text Solution

    |

  12. Equal volume of two immissible liquid of densities rho and 2 rho are f...

    Text Solution

    |

  13. A hose shoots water straight up to a height of 2.5 m. The opening end ...

    Text Solution

    |

  14. A large open tank has two holes in the wall. One is a square hole of s...

    Text Solution

    |

  15. A boat of area 10m^(2) floating on the surface of river is made to mo...

    Text Solution

    |

  16. A 16cm^(3) of water flows per second through a capillary tube of radiu...

    Text Solution

    |

  17. Water flows in a streamline manner through a capillary tube of radius ...

    Text Solution

    |

  18. Capillary tubes of length l and 2l are connected in series, their radi...

    Text Solution

    |

  19. Three capillary tubes of same radius 1 cm but of length 1 m 2 m and 3 ...

    Text Solution

    |

  20. Two equal drops of water are falling through air with a steady velocit...

    Text Solution

    |