Home
Class 11
PHYSICS
For a projectile, the ratio of maximum h...

For a projectile, the ratio of maximum height reached to the square of flight time is `(g = 10 ms^(-2))`

A

`5:4`

B

`5:2`

C

`5:1`

D

`10:1`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`H =(u^(2) sin^(2) theta)/(2g), T=(2u sin theta)/(g)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

" For a projectile the ratio of the square of the time of flight to its maximum height is "

For a projectile the ratio of the square of the time of flight to its maximum height is (A) 5:4 (B) 5:2 (C) 4:5 (D) 10:1

A stone is projected in air. Its time of flight is 3s and range is 150m. Maximum height reached by the stone is (Take, g = 10 ms^(-2))

A projectile is projected from the ground by making an angle of 60^@ with the horizontal. After 1 s projectile makes an angle of 30^@ with the horizontal . The maximum height attained by the projectile is (Take g=10 ms^-2)

For a projectile if the time of flight is T , the maximum height is H and the horizontal range is R . Find the (a) the maximum height in terms of T and (b) the maximum horizontal range in terms of R and H .

The time of flight of a projectile is 10 s and range is 500m. Maximum height attained by it is [ g=10 m//s^(2) ]

Assertion In projectile motion, if time of flight is 4s, then maximum height will be 20 m. (Take, g = 10 ms^(-2)) Reason Maximum height = (gT)/(2) .

A stone is thrown vertically upwards. When stone is at a height half of its maximum height, its speed is 10 ms^-1 , then the maximum height attained by the stone is ( g= 10 ms^(-2) )

Range of a projectile with time of flight 10 s and maximum height 100 m is : (g= -10 m//s ^2)