Home
Class 11
MATHS
A piece of equipment cost a certain fact...

A piece of equipment cost a certain factory Rs. 600,000. If it depreciates in value, 15% the first, 13.5% the next year, 12% the third year, and so on . what will be its value at the end of10 year, all percentages applying to the original cost?

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A piece of equipment cost a certain factory Rs. 600,000. If it depreciates in value, 15% the first, 13.5% the next year, 12% the third year, and so on . What will be its value at the end of 10 years, all percentages applying to the original cost?

A machine costs Rs. 5,00,000. if the value depreciates 15% in the first year, 13 1/2% in the second year, 12% in the third year and so on. What will be its value at the end of 10 years, when all the percentages will be applied to the original cost?

A machine costs 5,00,000. If its value depreciates 15% in the first year, 13 (1/2) % in the second year, 12% in the third year and so on. What will be its value at the end of 10 years, when all the percentages will be applied to the original cost? [Total depression =15 + 13(1/2) + 12+ ......10 terms S_(n) = 10/2[30-13.5] = 82.5% therefore after 10 years original cost = 100 - 82.5 = 17.5, i.e. 17.5% of 5,00,000.

A machine costs 5,00,000. If its value depreciates 15% in the first year, 13 (1/2) % in the second year, 12% in the third year and so on. What will be its value at the end of 10 years, when all the percentages will be applied to the original cost? [Total depression =15 + 13(1/2) + 12+ ......10 terms S_(n) = 10/2[30-13.5] = 82.5% therefore after 10 years original cost = 100 - 82.5 = 17.5, i.e. 17.5% of 5,00,000.

A machine costs 5,00,000. If its value depreciates 15% in the first year, 13 (1/2) % in the second year, 12% in the third year and so on. What will be its value at the end of 10 years, when all the percentages will be applied to the original cost? [Total depression =15 + 13(1/2) + 12+ ......10 terms S_(n) = 10/2[30-13.5] = 82.5% therefore after 10 years original cost = 100 - 82.5 = 17.5, i.e. 17.5% of 5,00,000.

A car is purchased for Rs 348000. Its value depreciates at 10% per annum during the first year and at 20% per annum during the second year. What will be its value after 2 years?

The price of a car depreciates in the first year by 25% in the second year by 20% in the third year by 15% and so on. The final price of the car after 3 years, if the present cost of the car is Rs. 10,00,000 :

A generator was purchased for Rs80000. If its value depreciates at 10% annum the year at during per during first,15% per year second year and at 20% per year the third year then what will be the of the after value generator 3 years?

The present population of a town is 2,00,000. Its population increase by 10% in the first year and 15% in the second year. Find the population of the town at the end of the two years.