Home
Class 11
PHYSICS
The mass m of a body moving with a veloc...

The mass m of a body moving with a velocity v is given by `m=m_(0)/sqrt(1-v^(2)/c^(2))` where `m_(0)` = rest mass of body `=10 kg` and c = speed of light `=3xx10^(8) m//s`. Find the value of m at `v=3xx10^(7) m//s`

Text Solution

Verified by Experts

`m = m_(0) (1-(v^(2))/(c^(2)))^(-1//2) = 10 [1- ((3xx10^(7))/(3xx10^(8)))^(2)]^(-1//2) = 10 [ 1-(1)/(100)]^(-1//2) ~~ 10 [1- (-(1)/(2))((1)/(100))]=10 + (10)/(200) ~~ 10.05 ` kg
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • BASIC MATHEMATICS USED IN PHYSICS &VECTORS

    ALLEN|Exercise BEGINNER S BOX 1|2 Videos
  • BASIC MATHEMATICS USED IN PHYSICS &VECTORS

    ALLEN|Exercise BEGINNER S BOX 2|3 Videos
  • CENTRE OF MASS

    ALLEN|Exercise EXERCISE-V B|19 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The velocity of a body moving in a straight line is given by v=(3x^(2)+x)m//s . Find acceleration at x=2m .

Assertion: Photons can exist at rest. Reason: Rest mass m_0=msqrt(((1-v^2)/(c^2))) because v = c (speed of light) therefore m_0=0

The velocity of light in glass medium is 2 xx 10^(8)m//s . The refractive index of glass if speed of light in air is 3 xx 10^(8)m//s is

A particle moves with a speed of 1.5 xx10^(8) m/s. The ratio of its mass to its rest mass is

A body of mass m moving with a velocity v strikes a statioinalry body of mass m and sticks to it. What is the speed of the system?

If a particle moves with a speed of 1.5 xx 10^(8) m/s then the ratio of its mass to its rest mass is

Given KE=(1)/(2)mv^(2) . If m=10kg, v=5m//s then find the value of KE?

(Given : C = 3 xx 10^(8) m//s ) The speed of light in a transparent medium is 2 xx 10^(8) m//s . Find the absolute refraction index of medium .

If the refractive index of diamond is 2.4 find the velocity of light in diamond.(c= 3xx10^(8) m/s)

0A body of mass 20 kg moving with a velocity of 3 m//s, rebounds on a wall with same velocity. The impulse on the body is -