Home
Class 11
PHYSICS
Three blocks m(1), m(2), and m(3) are a...

Three blocks `m_(1), m_(2)`, and `m_(3)` are arranged as shown in fig. if `m_(2)=5 kg` and `m_(3)=8kg`, at what value of `m_(1)` will `8kg` mass be at rest?

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Three blocks are connected as shown in the figure If m_(1)=5kg, m_(2)=10kg and m_(3)=15kg , find the tension T_(1) given that T_(3)=60N

Two masses m_(1) and m_(2) . Which are connected with a light string, are placed over a frictionless pulley. This set up is placed over a weighting machine, as shown. Three combination of masses m_(1) and m_(2) are used, in first case m_(1)=6 kg and m_(2)=2kg in second case m_(1)=5kg and m_(2)=3kg and in third case m_(1)=4kg and m_(2)=4kg .Masses are held stationary initiallly and then released. If the readings of the weighing machine after the release in three cases are W_(1) , W_(2) and W_(3) respectively then :-

Two masses m_(1) and m_(2) . Which are connected with a light string, are placed over a frictionless pulley. This set up is placed over a weighting machine, as shown. Three combination of masses m_(1) and m_(2) are used, in first case m_(1)=6 kg and m_(2)=2kg in second case m_(1)=5kg and m_(2)=3kg and in third case m_(1)=4kg and m_(2)=4kg .Masses are held stationary initiallly and then released. If the readings of the weighing machine after the release in three cases are W_(1) , W_(2) and W_(3) respectively then :-

If m_(1) =10kg,m_(2)=4kg,m_(3) =2kg , the acceleration of system is .

Two blocks M and m are arranged as shown in the diagram The coefficient of friction between the block is mu_(1) = 0.25 and between the ground and M is mu_(2) = (1)/(3) If M = 8 kg then find the value of m so that the system will remain at rest

Two blocks M and m are arranged as shown in the diagram The coefficient of friction between the block is mu_(1) = 0.25 and between the ground and M is mu_(2) = (1)/(3) If M = 8 kg then find the value of m so that the system will remain at rest

Three blocks are connected as shown in fig. on a horizontal frictionless table if m_(1)=1 kg, m_(2)=8kg, m_(3)=27kg and T_(3)=36N, T_(2) will be:-

Three blocks are connected as shown in fig. on a horizontal frictionless table if m_(1)=1 kg, m_(2)=8kg, m_(3)=27kg and T_(3)=36N, T_(2) will be:-