Home
Class 14
MATHS
How many kilograms of sugar costing R...

How many kilograms of sugar costing Rs 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs 7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs 9.24 per kg? (a) 36 kg       (b) 42 kg      (c) 54 kg       (d) 63 kg

Answer

Step by step text solution for How many kilograms of sugar costing Rs 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs 7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs 9.24 per kg? (a) 36 kg       (b) 42 kg      (c) 54 kg       (d) 63 kg by MATHS experts to help you in doubts & scoring excellent marks in Class 14 exams.

Doubtnut Promotions Banner Mobile Dark
|

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How many kgs.of wheat costing Rs 8 per kg must be mixed with 36kg of rice costing Rs 5.40 per kg so that 20% gain may be obtained by selling the mixture at Rs 7.20 per kg?

How many kilogram of rice among Rs. 18.30 per kg must be mixed with 126 kg of rice costing Rs. 8.55 per kg so that 20% may be gained by selling the mixture at Rs. 14.40 per kg? (A) 69 kg (B) 68 kg (C) 67 kg (D) 66 kg

Knowledge Check

  • How much quantity (in kg.) of wheat costing Rs. 84 per kg. must be mixed with 81 kg. of wheat costing Rs. 60 per kg, so that on selling the mixture at Rs.75.9 per kg. there is a gain of 15%?

    A
    27
    B
    20.5
    C
    22.75
    D
    24
  • In what ratio, sugar costing rs 60 per kg be mixed with sugar costing rs 42 per kg such that by selling the mixture at rs 56 per kg there is a gain of 12% ?

    A
    ` 5 : 6 `
    B
    ` 8 : 9`
    C
    `4 : 5`
    D
    ` 5 : 7 `
  • In what ratio should coffee pow. der costing Rs. 2500 per kg be mixed with coffee powder cost ing Rs. 1500 per kg so that the cost of the mixture is Rs. 2250 per kg.?

    A
    `1:4`
    B
    `4:1`
    C
    `3:1`
    D
    `1:3`
  • Similar Questions

    Explore conceptually related problems

    30 kg of rice costing Rs.50 per kg mixed with 20kg of rice costing Rs.60 kg. What is the average cost of the mixture per kg ?

    7 kg of tea costing 280 per kg is mixed with 9 kg of tea costing 240 per kg. The average price per kg of the mixed tea is

    How many kilograms of tea worth Rs 25 per kg must be blended with 30kg of tea worth Rs 30 per kg, so that by selling the blended variety at Rs 30 per kg, there should be a gain of 10%?

    A shopkeeper bought 80kg of sugar at the rate of 13.50 per kg. He mixed it with 120kg of sugar costing 16 per kg. In order to make a profit of 20%, he must sell the mixture at

    In what ratio sugar at Rs. 30 per kg should be mixed with sugar at Rs. 45 per kg so that on selling the mixture at Rs. 42 per kg there is a profit of 20%?