Home
Class 11
PHYSICS
Velocity of a particle at time t=0 is 2m...

Velocity of a particle at time `t=0` is `2ms^(-1)`. A constant acceleration of `2ms^(-2)` acts on the particle for `1 second` at an angle of `60^(@)` with its initial velocity. Find the magnitude of velocity at the end of `1 second`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Velocity of particle at time t=0 is 2ms^(-1) .A constant acceleration of 2ms^(-2) act on the particle for 1 second at an angle of 60^(@) with its initial velocity .Find the magnitude velocity and displacement of the particle at the end of t=1s.

Velocity of particle at time t=0 is 2ms^(-1) .A constant acceleration of 2ms^(-2) act on the particle for 1 second at an angle of 60^(@) with its initial velocity .Find the magnitude velocity and displacement of the particle at the end of t=1s.

Velocity of a particle at time t=0 is 2 m//s. A constant acceleration of 2 m/s^2 acts on the particle for 2 s at an angle of 60^@ with its initial velocity. Find the magnitude of velocity and displacement of particle at the end of t=2s.

Velocity of a particle at time t=0 is 2 hati m/s. A constant acceleration of 2 m/s^2 acts on the particle for 2 s at an angle of 60^@ with its initial velocity. Find the magnitude of velocity and displacement of particle at the end of t=2s.

A particle moves in the x-y plane with constant acceleration of 4 "m.s"^(-2) in the direction making an angle of 60^(@) with the x-axis. Initially, the particle is at the origin and its velocity is 5 "m.s"^(-1) along the x-axis. Find the velocity and the position of the particle at t = 5s.

An object has a velocity, v = (2hati + 4hatj) ms^(-1) at time t = 0s . It undergoes a constant acceleration a = (hati - 3hatj)ms^(-2) for 4s. Then (i) Find the coordinates of the object if it is at origin at t = 0 (ii) Find the magnitude of its velocity at the end of 4s.