Home
Class 12
MATHS
The equations of motion of a rocket a...

The equations of motion of a rocket are `x=2t ,y=-4ta n dz=4t ,` where time`t` is given in seconds, and the coordinates of a moving points in kilometers. What is the path of the rocket? At what distance will be the rocket from the starting point `O(0,0,0)` in `10 s ?`

Text Solution

Verified by Experts

Eliminating `t` from the given equations, we get equation of the path.
`" "(x)/(2)=(y)/(-4)=(z)/(4)`
or `" "(x)/(1)=(y)/(-2)=(z)/(2)`
Thus, the path of the rocket represents a straight line passing through the origin.
For `" "t=10` s, we have
`" "x=20, y=-40 and z=40`
and `" "|vecr|=|vec(OM)|=sqrt(x^(2)+y^(2)+z^(2))`
`" "sqrt(400+1600+1600) = 60 ` km
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The equation of motion of rockets are x=2t, y=-4t, z=4t where the time 't' is given in second and the coordinate of a moving point in kilometres. What is the path of the rockets? At what distance will the rocket be from the starting point O(0, 0, 0) in 10s.

The equation of motion of a missile are x = 3t, y = -4t, z = t, where the time ‘t’ is given in seconds, and the distance is measured in kilometres. Based on the above answer the following: At what distance will the rocket be from the starting point (0, 0, 0) in 5 seconds?

The equation of motion of a missile are x = 3t, y = -4t, z = t, where the time ‘t’ is given in seconds, and the distance is measured in kilometres. Based on the above answer the following: What is the path of the missile?

The position of a mving point in space is x=2t, y=4t, z=4t where t is measured in seconds and coordinates of moving point are in kilometers: The distance of thepoint from the starting point O(0,0,0) in 15 sec is (A) 3 km (B) 60km (C) 90km (D) 120km

The equation of motion of a missile are x = 3t, y = -4t, z = t, where the time ‘t’ is given in seconds, and the distance is measured in kilometres. Based on the above answer the following: Which of the following points lie on the path of the missile?

The equation of motion of a missile are x = 3t, y = -4t, z = t, where the time ‘t’ is given in seconds, and the distance is measured in kilometres. Based on the above answer the following: If the position of rocket at a certain instant of time is (5, -8, 10), then what will be the height of the rocket from the ground? (The ground is considered as the xy – plane).

The equation of motion of a missile are x = 3t, y = -4t, z = t, where the time ‘t’ is given in seconds, and the distance is measured in kilometres. Based on the above answer the following: At a certain instant of time, if the missile is above the sea level, where the equation of the surface of sea is given by 2x + y + 3z = 1 and the position of the missile at that instant of time is (1, 1, 2), then the image of the position of the rocket in the sea is

The coordinate of a moving point at time t are given by x=a(2t+sin2t),y=a(1-cos2t) Prove that acceleration is constant.

The equation of motion of a particle starting at t=0 is given by x=5sin(20t+π/3) , where x is in centimeter and t is in second. When does the particle come to rest for the second time?

The position of a particle is given by the equation f(t)=t^(3)-6t^(2)+9t where t is measured in second and s in meter. Find the acceleration at time t. What is the acceleration at 4 s?