Home
Class 8
PHYSICS
A vessel of 100 cm^(2) cross sectional a...

A vessel of `100 cm^(2)` cross sectional area contains water. The mass of water is 2 kg. Find the pressure acting on the bottom surface.

Text Solution

Verified by Experts

Mass of water in the vessel = 2 kg
`therefore " Weight" = mg =2kg xx 9.8 m s^(-2)=19.6 N`.
Area of the bottom surface `=100 cm^(2)`
`=1xx10^(-2) m^(2)`
`therefore " Pressure"=("weight")/("area")=(19.6N)/(1xx10^(-2)m^(2))=1960 N m^(-2)=1960 Pa`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • HYDROSTATICS

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise Very Short Answer Type Questions|30 Videos
  • HYDROSTATICS

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise Short Answer Type Questions|14 Videos
  • HEAT

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise CONCEPT APPLICATION Level 3 |10 Videos
  • KINEMATICS

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise CONCEPT APPLICATION (Level 3) (Application Based Questions ) |5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Water is filled in a tank upto a height of 2m .A wooden cylinder of weight 10kg is floating on the surface of water partially immersed.If cross sectional area of tank is 1m^(2) and that of cylinder is 0.5m^(2) , then the total pressure (in Pa) at the bottom of tank is ( P_(o) =atmospheric pressure )

A block of mass m and density p is hanging from a string . If it is lowered into a vessel of cross-sectional area A containing a liquid of density sigma(lt rho) and gets fully immered, the increase in pressure at the bottom of vessel would be

A cylindrical vessel of cross section A contains water to a height h. There is a hole in the bottom of radius 'a'. The time in which it will be emptied is:

A closed vessel with a capacity of 1 m^(3) contains 0.9 kg of water and 1.6 kg of O_(2) .Find the pressue in the vessel at a temperture of 500^(@)C at which all the water will be converted into steam.

A cylinder of mass m and density rho hanging from a string is lowered into a vessel of cross-section area s containing a liquid of density sigma (lt rho) unit it is fully immersed. The increase in pressure at the bottom of the vessel is

Two vessels A and B of cross sections as shown contain a liquid up to the same height. As the temperature rises, the liquid pressure at the bottom (neglecting expansion of the vessels ) will :

A horizontal pipeline carries water in a streamline flow. At a point along the pipe, where the cross- sectional area is 10cm^2 , the water velocity is 1ms^-1 and the pressure is 2000 Pa. The pressure of water at another point where the cross-sectional area is 5cm^2 , is........Pa. (Density of water =10^3kg.m^-3 )

A tank of large base area is filled with water up to a height of 5 m . A hole of 2 cm^(2) cross section in the bottom allows the water to drain out in continuous streams. For this situation, mark out the correct statement(s) (take rho_("water")=1000kg//m^(3),g=10ms^(-12))