Home
Class 12
CHEMISTRY
Following solutions were prepared by mix...

Following solutions were prepared by mixing different volumes of NAOH of HCL different concentrations.
(i) `60 mL (M)/(10) HCI+40 mL (M)/(10) NaOH`
(ii) `55 mL (M)/(10) HCI+45 mL (M)/(10) NaOH`
(iii) `75 mL (M)/(5) HCI+25 mL (M)/(5) NaOH`
(iv) `100 mL (M)/(10) HCI+100 mL (M)/(10) NaOH`
pH of which one of them will be equal to I?

A

iv

B

(i)

C

(ii)

D

(iii)

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

No of moles of HCl `=0.2 xx 75 xx 10^(-3) = 15 xx 10^(-3)`
No of mole of `NaOH = 0.2 xx 25 xx 10^(-3) = 5 xx 10^(-3)`
No of moles of HCl after mixing `=15 xx 10^(-3) -5 xx 10^(-3)`
`:.` Concentration of HCl `= ("No. of moles of HCl")/("Vol in litre") = (10 xx 10^(-3))/(100 xx 10^(-3)) = 0.1M`
For (iii) solutiion, pH of 0.1 M HCl = `-log_(10) (0.1) = 1`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SAMPLE PAPER 10 (SOLVED)

    FULL MARKS|Exercise Part-II|9 Videos
  • SAMPLE PAPER 10 (SOLVED)

    FULL MARKS|Exercise Part-III|9 Videos
  • SAMPLE PAPER - 9 (SOLVED)

    FULL MARKS|Exercise PART-IV|10 Videos
  • SAMPLE PAPER 2 (SOLVED)

    FULL MARKS|Exercise PART IV|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The pH of 10^(-5) M KOH solution will be

What is the molarity of the solutions prepared by diluting 25.0 mL of 0.31 M MgCl_2 solution to each of the following volumes (a) 40 mL (b) 100 mL © 350 mL?

What volume of 4M HCl and 2M HCl should be mixed to get 500 mL of 2.5 M HCl ?