Home
Class 11
PHYSICS
Assuming the earth to be a uniform spher...

Assuming the earth to be a uniform sphere of radius 6400 km and density `5.5 g cm^(-3)` , find the value of g on its surface . Given G = `6.66 xx 10^(-11) Nm^(2)kg^(-2)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Assuming the earth of to be a uniform sphere of radius 6400 km and density 5.5 g//c.c. , find the value of g on its surface G=6.66xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2)

Assuming the earth of to be a uniform sphere of radius 6400 kg and density 5.5 g//c.c. , find the value of g on its surface G=6.66xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2)

If earth is taken as a sphere of radius 6400 km and mass 6xx10^(24) kg, what would be the value of g on the surface of earth ?

Assuming the earth b to be a homogeneous sphere determine the density of the earth from the following data. g = 9.8 m//s^(2), G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(2) , radius of the earth = 6372km.

An artificial satellite is revolving in a circular orbit at a height of 1200 km above the surface of the earth. If the radius of the earth is 6400 km, mass is 6 xx 10^(24) kg find the orbital velocity (G = 6.67 xx 10^(-11)Nm^(2)//kg^(2))

calculate the gravitaional intensity and graviational potential at a location which is from the surface of the Earth at a height 4 times the radius of the surface. R_(e) = 6400 km , G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(-2) , M_(e) = 6 xx 10^(24) kg .

Assuming earth to be a sphere of a uniform density, what is the value of gravitational acceleration in mine 100km below the earth's surface (Given R=6400km)