Home
Class 12
CHEMISTRY
100 mg of a protein was disoved in just ...

100 mg of a protein was disoved in just enough water to make 10 mL of the solution. If the solution has an osmotic pressure of 13.3 mm Hg at `25^(@)C`, what is the mass of prtein `(R=0.0821 L atm mol^(-1)K^(-1))`

Text Solution

Verified by Experts

Here , w = 100 mg = `0.100 = 0.1` g
`V = 10.0` mL = `0.01` L
`pi = 13.3` mm Hg = `(13.3)/(760)` atm
`T = 25^(@)C = 25 + 273 = 298 K`
`R = 0.0821` L atm `mol^(-1) K^(-1)`
M = ?
`therefore` Molar mass M = `(wRT)/(piV)`
`=(0.1 xx 0.0821 xx 298)/((13.3)/(760) xx 0.01) = (0.1 xx 0.0821 xx 298 xx 760)/(13.3 xx 0.01)`
`= (1859.4008)/(0.133) = 13980.4 g mol^(-1)`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

(a) Define the following terms: (i) Mole fraction (ii) Van't Hoff factor (b) 100mg of a protein is dissolved in enough water to make 10.0 mL of a solution. If this solution has an osmotic pressure of 13.3 mm Hg at 25^(@)C , what is the molar mass of protein? (R=0.821 L "atom mol"^(-1)K^(-1) "and" 760mm Hg=1 atm.)

The volume of 2.8g of CO at 27^(@)C and 0.821 atm pressure is (R=0.0821 lit. atm mol^(-1)K^(-1))

At 298 K, 1000 cm^(3) of a solution cocontaining 4.34 g solute shows osmotic pressure of 2.55 atm. What is the molar mass of solute ? (R=0.0821Latm K_(-1)mol^(-1))

A solution has an osmotic pressure of 0.821 atm at 300 K. Its concentration would be :

An aqueous solution containing 21.6 mg at a solute in 100 ml of solution has an osmotic pressure of 3.70 mm of Hg at 25^(@)C . The molecular wt of solute in g//mol is