Home
Class 12
CHEMISTRY
For a decomposition reaction the values ...

For a decomposition reaction the values of rate constant k at two different temperatures are given below :
`K_(1)=2.15xx10^(-8)L"mol"^(-1)s^(-1)"at " 650K`
`K_(2)=2.39xx10^(-7)L"mol"^(-1)s^(-1)"at " 700K`
Calclate the value of activation energy for this reaction.
`(R=8.314JK^(-1)"mol"^(-1))`

Text Solution

AI Generated Solution

To calculate the activation energy (Ea) for the given decomposition reaction, we can use the Arrhenius equation in its logarithmic form: \[ \log \frac{k_2}{k_1} = \frac{E_a}{2.303R} \left( \frac{1}{T_1} - \frac{1}{T_2} \right) \] ### Step-by-step Solution: ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • XII BOARDS

    XII BOARDS PREVIOUS YEAR|Exercise [OUTSIDE DELHI : SET -III]|10 Videos
  • XII BOARDS

    XII BOARDS PREVIOUS YEAR|Exercise SET-1|20 Videos
  • XII BOARDS

    XII BOARDS PREVIOUS YEAR|Exercise [OUTSIDE DELHI : SET - III]|9 Videos
  • SAMPLE PAPER 2019

    XII BOARDS PREVIOUS YEAR|Exercise SECTION: D|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For a decomposition, the values of rate constants at two different temperature are given below: k_(1) = 2.15 xx 10^(-8)L mol^(-1)s^(-1) at 650 K k_(2) = 2.39 xx 10^(-7) L mol^(-1)s^(-1) at 700 K Calculate the value of activation energy for the reaction (R= 8.314 JK^(-1) mol^(-1))

The rate constant of a reaction is 1.5 xx 10^(7)s^(-1) at 50^(@) C and 4.5 xx 10^(7)s^(-1) at 100^(@) C. Calculate the value of activation energy for the reaction (R=8.314 J K^(-1)mol^(-1))

If the rate constant of a reaction is 3.0 mol L^(-1)s^(-1) at 700 K and 30 mol L^(-1)s^(-1) at 800 K, what is the energy of activation for this reaction? R = 8.314 JK^(-1) mol^(-1)

Rate constant of two reactions are given below. Indentifying their order of reaction. (i) k = 6.3 xx 10^(-2) L mol^(-1) s^(-1) (ii) k = 2.8 xx 10^(-4) s^(-1)

Rate constant of two reactions are given below. Identifying their order of reaction k = 5.3 xx 10^(-2) L mol^(-1) s^(-1) k = 3.8 xx 10^(-4) s^(-1)

The reaction C_(2)H_(5)I to C_(2)H_(4) + HI is of first order and its rate constants are 3.20 xx 10^(-4) s^(-1) at 600 K and 1.60 xx 10^(-2)s^(-1) at 1200 K. Calculate the energy of activation for the reaction. (Given R= 8.314 JK^(-1)mol^(-1))