Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate the time required to deposit ...

Calculate the time required to deposit 1.27 g of copper at cathode when a current of 2A was passed through the solution of `CuSO_(4)`.
`("Molar mass of "Cu=63.5g mol^(-1), 1F =96500 C mol^(-1)).`

Text Solution

AI Generated Solution

To calculate the time required to deposit 1.27 g of copper at the cathode when a current of 2 A is passed through a solution of CuSO₄, we can use the formula related to electrolysis: \[ \text{Deposit} = Z \cdot I \cdot T \] Where: - \( Z \) is the electrochemical equivalent (in g/C), - \( I \) is the current (in A), - \( T \) is the time (in seconds). ...
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the time to deposit 1.5 g of silver at cathode when a current of 1.5 A is passed through the solution of AgNO_(3) .

(a) Calculate the mass of Ag deposited at cathode when a current of 2 amperes was passed through a solution of AgNO_(3) for 15 minutes (Given : Molar mass of Ag = 108 g mol^(-1) 1F = 96500 C mol^(-1) ) (b) Define fuel cell

How much copper is deposited on the cathode if a current of 3A is passed through aqueous CuSO_(4) solution for 15 minutes?

What is the mass of copper metal produced at cathode during the passage of 2.03A current through the CuSO_4 solution for 1 hour. Molar mass of Cu = 63.5 g mol^-1

Mass of copper deposited by the passage of 2 A of current for 965 s through a 2 M solution of CuSO_(4) is (At. Mass of Cu= 63.5) __________.