Home
Class 12
MATHS
A ball is thrown upward with such a velo...

A ball is thrown upward with such a velocity v that it returns to the thrower after 3 s. Take g = 10 `ms^(-2)`. Find the value of v :-

A

15 m/s

B

20 m/s

C

10 m/s

D

5 m/s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is upward with such a velocity v that it returns to the thrower after after 3 s . Take g = 10 ms^-2 . Find the value of v .

If a ball is thrown vertically upwards with a velocity of 40m//s , then velocity of the ball after 2s will be (g = 10m//s^(2))

A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 10 ms^(-1) . It returns to the ground with a velocity of 9 ms^(-1) . If g=9.8 ms^(-2) , then the maximum height attained by the ball is nearly (assume air resistance to be uniform)

Matching type Question : A ball thrown up is caught by the thrower after 4s. Take g = 9.8 ms^(-2) .

(a) A ball is thrown vertically upward with speed 10 m//s and it returns to the ground with speed 8 m//s . Find the maximum height attained by the ball. (b) A ball is thrown vertically upward and if air resistance is half of weight of the ball, find the ratio of time of ascent and time of descent. (C) Two balls A and B (m_(A) = 2 m_(B) = 2 m) are thrown vertically upward. If air resistance is mg//2 , find ratio of maximum height attained by them.

A ball is thrown vertically upwards from ground with such a speed so that it just reaches the top of a building and then falls back. If it takes 7s for the ball to return to the hands of thrower. Calculate the height of the building approximately.