Home
Class 12
MATHS
A body is projected from ground with spe...

A body is projected from ground with speed 20 m/s making an angle of `45^(@)` with horizontal. The equation of path is `h = Ax-Bx^(2)`, where h is height, x is horizontal distance, A and B are constant. The ratio A : B is :-
`(g = 10 m//s^(2))`

A

1 : 5

B

5 : 1

C

1 : 40

D

40 : 1

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An object is projected with a velocity of 20(m)/(s) making an angle of 45^@ with horizontal. The equation for the trajectory is h=Ax-Bx^2 where h is height, x is horizontal distance, A and B are constants. The ratio A:B is (g =ms^-2)

An object is projected with a velocitiy of 20m//s making an angle of 45^(@) with horizontal. The equation for trajectory is h=Ax-Bx^(2) where h is height x is horizontal distance. A and B are constants. The ratio A.B is x/0.1 . Find value of x.(g=10m//s^(2))

A ball is projected from ground with a speed of 20ms^(-1) at an angle of 45^(@) with horizontal.There is a wall of 25m height at a distance of 10m from the projection point. The ball will hit the wall at a height of

An object is projected from ground with speed 20 m/s at angle 30^(@) with horizontal. Its centripetal acceleration one second after the projection is [ Take g = 10 m/ s^(2) ]

A particle is projected with velocity of 10m/s at an angle of 15° with horizontal.The horizontal range will be (g = 10m/s^2)

A particle is projected from ground with some initial velocity making an angle of 45^(@) with the horizontal. It reaches a height of 7.5 m above the ground while it travels a horizontal distance of 10 m from the point of projection. The initial speed of the projection is

A paricle is projected from a point with initial speed of 10 m//sec at an angle of 37^(@) with the horizontal. At the same instant a fly starts on the same path of particle with constant speed of 10 m//s Then :

A ball is thrown from a field with a speed of 12.0 m/s at an angle of 45^0 with the horizontal. At what distance will it hit the field again ? Take g=10.0 m/s^2

A particle is projected from ground with speed 80 m/s at an angle 30^(@) with horizontal from ground. The magnitude of average velocity of particle in time interval t = 2 s to t = 6 s is [Take g = 10 m//s^(2)]