Home
Class 9
CHEMISTRY
(a)Explain with the help of a labelled d...

(a)Explain with the help of a labelled diagram an acitivity for the verification of law of conservation of mass.
(b)Find the number of atoms present in 100g of sodium and 100g of iron. (Given that Na=23u, Fe=56u,`N_(0)=6.022xx10^(23)` per mole)

Text Solution

Verified by Experts

(a) For answer, consult of sodium =3.1
(b)Gram atomic mass of sodium=23g
No. of atoms in 23g of sodium=`N_(A)=6.022xx10^(23)`
`"No. of atoms in 100g of sodium"=6.022xx10^(23)xx((100g))/((23g))=2.618xx10"atoms"`
Gram atomic mass of iron=100g
No. of atoms in 56g of iron= `N_(A)=6.022xx10^(23)`
No. of atoms in 100g of iron `=6.022xx10^(23)xx((100g))/((56g))=1.075xx10^(24)"atoms"`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMS AND MOLECULES

    DINESH PUBLICATION|Exercise HOTS|5 Videos
  • ATOMS AND MOLECULES

    DINESH PUBLICATION|Exercise TEST YOUR KNOWLEDGE (VERY SHORT ANSWER QUESTIONS)|23 Videos
  • ATOMS AND MOLECULES

    DINESH PUBLICATION|Exercise SHORT ANSWER|42 Videos
  • IS MATTER AROUND US PURE

    DINESH PUBLICATION|Exercise LAQs|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Which has more number of atoms, 100 grams of sodium or 100 grams of iron (given, atomic mass of Na = 23 u, Fe = 56 u)?

How many grams of sodium wil have the same number of atoms as 6 grams of magnesium ("Given Na"=23u, Mg=24u)?

Calculate the mass of sodium which contains same number of atoms as are present in 15 g of calcium (at. mass of Ca = 40, Na = 23).

Calculate number of neutrons present in 12 xx 10^25 atoms of oxygen (8O^17) : (Given : N_A=6 xx 10^23 )

The total number of protons in 10g of calcium carbonate is (N_(0) = 6.023xx10^(23))

How many moles are there in 34.5 g of sodium ? (Atomic mass of Na = 23 u )

Number of Fe atoms in 100 g Haemoglobin if it contains 0.33% Fe. (Atomic mass of Fe. = 56)