Home
Class 11
PHYSICS
Calculate the energy radiation by the su...

Calculate the energy radiation by the sun in 2 mins if it is considered to be perfect sphere of radius `6.8 xx 10^8 m` and its surface temperature is approximately 6200 K. Take `sigma = 5.67 xx 10^(-8) Jm^(-2) s^(-1) K^(-4)`

Text Solution

AI Generated Solution

To calculate the energy radiation by the sun in 2 minutes, we will follow these steps: ### Step 1: Calculate the Surface Area of the Sun The surface area \( A \) of a sphere is given by the formula: \[ A = 4 \pi r^2 \] Where \( r \) is the radius of the sphere. Given: ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMAL PROPERTIES OF MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise PRACTICE PROBLEM|28 Videos
  • THERMAL PROPERTIES OF MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise CONCEPTUAL QUESTIONS|16 Videos
  • SYSTEMS OF PARTICLES AND ROTATIONAL MOTION

    MODERN PUBLICATION|Exercise Chapter Practice Test (for Board Examination)|16 Videos
  • UNITS AND MEASUREMENT

    MODERN PUBLICATION|Exercise CHAPTER PRACTICE TEST|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Consider the sun to be a perfect sphere of radius 6.8 xx 10^(8)m . Calculate the energy radiated by sun in one minute. Surface temperature of the sun = 6200 K . Stefan's constant = 5.67 xx 10^(-8) J m^(-2) s^(-1) K^(-4) .

The surface area of a black body is 5xx10^(-4) m^(2) and its temperature is 727^@C . Energy radiated by it per minute is (Take sigma =5.67xx10^(-8) "J m"^(-2) s^(-1) K^(-4) )

Calculate the energy radiated per second from the filament of an incandescent lamp at 2000K, if the surface area is 5.0 xx 10^(-5) m^(-2) and its relative emittance is 0.85 & sigma = 5.7 xx 10^(-8) W m^(-2) K^(-4)

Calculate the energy radiated in one minute by a blackbody of surface area 200 cm^2 at 127 ""^(@)C ( sigma= 5.7 xx 10^(-8) J m^(-2) s^(-1) K^(-4))

The radiant power of a furnace of surface area of 0.6m^(2) is 34.2KW The temperature of the furance s [sigma = 5.7 xx 10^(-8) Wm^(-2) K^(-4) .

If the sun's surface radiates heat at 6.3 xx 10^(7) Wm^(-2) . Calculate the temperature of the sun assuming it to be a black body (sigma = 5.7 xx 10^(-8)Wm^(-2)K^(-4))

The surface temperature of the sun is 6000K . If we consider it as a perfect black body, calculate the energy radiated away by the sun per second. Take radius of the sun =6.92xx10^(5)km and sigma=5.67xx10^(-8)Jm^(-2)s^(-1)K^(-4)

How much energy in radiated per minute from the filament of an incandescent lamp at 3000 K, if the surface area is 10^(-4)m^(2) and its emissivity is 0.4 ? Stefan's constant sigma = 5.67 xx 10^(-8) Wm^(-2)K^(-4) .