Home
Class 12
CHEMISTRY
The uncertainty in the position of an el...

The uncertainty in the position of an electron (mass `=9.1xx10^(-28)g`) moving with a velocity of`3.0xx10^(4)cms^(-1)` accurate up to 0.011% will be

A

1.92 cm

B

7.68 cm

C

0.175 cm

D

3.85cm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Applygin Heisenberg.s uncertainty principle
`Deltax=h/(4pixxm xx Deltav)`
`=(6.6xx10^(-27)("ergs")xx100)/(4xx3.14xx9.1xx10^(-28)xx3xx10^(4)xx0.011)`
`=0.175cm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STRUCTURE OF ATOM

    MODERN PUBLICATION|Exercise MULTIPLE CHOICE QUESTIONS (LEVEL II)|90 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    MODERN PUBLICATION|Exercise MULTIPLE CHOICE QUESTIONS (LEVEL III)|10 Videos
  • STATES OF MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise RECENT EXAMINATION QUESTIONS|12 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    MODERN PUBLICATION|Exercise RECENT EXAMINATION QUESTIONS|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Unertainty in the position of an electron (mass =9.1xx10^(-31) kg) moving with a velocity 300ms^(-1) accurate upto 0.001% will be h=6.63xx10^(-34)Js

Uncertainty in the position of an electron (mass =9.1xx10^(-31)kg ) moving with a velocity 300 ms^(-1 accurate upto 0.001%will be (h=6.6xx10^(-34)Js)

Calculate the de Broglie wavelength of an electron of mass 9.11 xx 10^(-31) kg and moving with a velocity of 1.0xx 10^(6) ms^(-1)

Calculate the wavelength associated with an electron (mass 9.1 xx 10^(-31) kg) moving with a velocity of 10^3m sec^(-1) (h=6.626 xx 10^(-34) kg m^2 sec^(-1)) .

The uncertainity in the position of a moving bullet of mass 10 g is 10^(-5) m.Calculate the uncertainty in its velocity .

Calculate the uncertainty in the position of an electron if the uncertainty in its velocity is 5.7 xx 10^5 m//sec (h = 6.626 xx 10^(-34) kg m^2 s^(-1) , mass of the electron = 9.1 xx 10^(−31) kg ).

The uncertainty in the momentum of an electron is 1.0xx10^(-5)kgms^(-1) . The uncertainty in position will be (h=6.6xx10^(-34)kgm^(2)s^(-1))

Calculate the product of uncertainity in position and velocity for an electron of mass 9.1 xx 10^(-31) kg according to Heisenberg uncertainty principle.