Home
Class 11
PHYSICS
A cart with a mass M=(1)/(2) kg is conne...

A cart with a mass `M=(1)/(2)` kg is connected by a string to a mass of m=200 g. At the initial moment the cart moves to the left along a horizontal plane at a speed `v_(0)=7 m//s`. Distance covered by smooth cart after 5 s is `(g=9.8 m//s^(2))`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A cart of mass 0.5kg is placed on a smooth surface and is connected by a string to a block of mass 0.2 kg. At the initial moment the cart moves to the left along a horizontal plane at a speed of 7m//s ("Use "g=9.8m//s^(2))

A cart of mass 0.5kg is placed on a smooth surface and is connected by a string to a block of mass 0.2 kg. At the initial moment the cart moves to the left along a horizontal plane at a speed of 7m//s ("Use "g=9.8m//s^(2))

A spring is compressed by a toy cart of mass 150g. On releasing the cart, it moves with a speed of 0.2 m//s . Calculate the elastic potential energy of the spring.

A cart of mass 3 kg is pulled by a 5 kg object as shown in figure. Length of cart is 40 cm moves on frictionless table. There is a small brick of mass 2 kg on the cart which falls at 0.8 sec. after the start of motion. if the coefficient of friction between cart and brick is (x)/(10) . then value of x is :(g=10m//s^(2))

A cart of mass 3 kg is pulled by a 5 kg object as shown in figure. Length of cart is 40 cm moves on frictionless table. There is a small brick of mass 2 kg on the cart which falls at 0.8 sec. after the start of motion. if the coefficient of friction between cart and brick is (x)/(10) . then value of x is :(g=10m//s^(2))

A lift of mass 200 kg is moving upward with an acceleration of 3m//s^(2) . If g=10 m//s^(2) then the tension of string of the lift will be :

A spring is kept compressed by a toy cart of mass 150 g.On releasing the cart.It moves with a speed of 0.2 m s^(-1) .Calculate the potential energy (elastic)of the spring .