Home
Class 11
PHYSICS
The position of a projectile launched fr...

The position of a projectile launched from the origin at t = 0 is given by `vacr`=`(40hati+50hatj)`mat t=2s. if the projectile was launched at an angle `theta` from the horizontal, then `theta`is (take g = 10 `ms^(–2)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The position of a projectile launched from the origin at t = 0 is given by s = (40hati+50hatj)m at t=2s . if the projectile was launched at an angle theta from the horizontal, then theta is (take g = 10 ms^(–2)

When a projectile is fired at an angle theta w.r.t horizontal with velocity u, then its vertical component:

A projectile is fired from the origin with a velocity v_(0) at an angle theta with x-axis. The speed of the projectile at an altitude h is .

A projectile is fired from the origin with a velocity v_(0) at an angle theta with x-axis. The speed of the projectile at an altitude h is .

Shows that the projection angle theta_o for a projectile launched from the origin is given by theta_o=tan^-1((4h_m)/R) where the symbols have their usual meaning.

The range of a projectile when launched at angle theta is same as when launched at angle 2theta . What is the value of theta ?

The range of a projectile when launched at angle theta is same as when launched at angle 2theta . What is the value of theta ?

Show that the projection angle theta_0 for a projectile launched from the origin is given by theta_0=tan^(-1)((4H)/R) Where the symbols have their usual meaning.

Show that the projection angle thetha_0 for a projectile launched from the origin is given by theta_0 =tan^1(4h_m//R) Where the symbols have their usual meaning.