Home
Class 11
PHYSICS
A conservative force F(x) act on a 1kg p...

A conservative force `F(x)` act on a 1kg particle. The potential energy `U(x)=(x-4)^(2)` , At x=5 ,particle has kinetic energy of 24J .The greatest value of x to which particle can move is

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A single conservative force F(x) acts on a particle that moves along the x - axis. The graph of the potential energy with x is given. At x=5m, the particle has a kinetic energy of 50 J and its potential energy is related to position 'x' as U=15+(x-3)^(2) Joule where x is in meter. Then:

A single conservative force F(x) acts on a 1.0-kg particle that moves along the x-axis. The potential energy U(x) is given by U(x)=20+(x-2)^2 where x is in meters. At x=5.0m , the particle has a kinetic energy of 20J . The maximum kinetic energy of the particle and the value of x at which maximum kinetic energy occurs are

A single conservative force F(x) acts on a 1.0-kg particle that moves along the x-axis. The potential energy U(x) is given by U(x)=20+(x-2)^2 where x is in meters. At x=5.0m , the particle has a kinetic energy of 20J . Determine the equation of F(x) as a function of x.

A single conservative force F(x) acts on a 1.0-kg particle that moves along the x-axis. The potential energy U(x) is given by U(x)=20+(x-2)^2 where x is in meters. At x=5.0m , the particle has a kinetic energy of 20J . The maximum and minimum values of x, respectively, are

A single conservative force F(x) acts on a 1.0-kg particle that moves along the x-axis. The potential energy U(x) is given by U(x)=20+(x-2)^2 where x is in meters. At x=5.0m , the particle has a kinetic energy of 20J . What is the mechanical energy of a system?

A single conservative f_((x)) acts on a m = 1 kg particle moving along the x-axis. The potential energy U_((x)) is given by : U_((x)) = 20 + (x - 2)^(2) where x is in metres. At x = 5 m , a particle has kintetic energy of 20 J The largest value of x will be:

A single conservative f_((x)) acts on a m = 1 kg particle moving along the x-axis. The potential energy U_((x)) is given by : U_((x)) = 20 + (x - 2)^(2) where x is in metres. At x = 5 m , a particle has kintetic energy of 20 J The least value of x (position of particle is ) will be:

A single conservative fore F_(x) acts on a 2kg particle that moves along the x-axis. The potential energy is given by. U =(x-4)^(2)-16 Here, x is in metre and U in joule. At x =6.0 m kinetic energy of particle is 8 J find . (a) total mechanical energy (b) maximum kinetic energy (c) values of x between which particle moves (d) the equation of F_(x) as a funcation is zero (e) the value of x at which F_(x) is zero .

A single conservative force F(x) acts on a on a (1.0kg ) particle that moves along the x-axis. The potential energy U(x) is given by: U(x) =20 + (x-2)^(2) where, x is meters. At x=5.0m the particle has a kinetic energy of 20J (a) What is the mechanical energy of the system? (b) Make a plot of U(x) as a function of x for -10mlexle10m , and on the same graph draw the line that represents the mechanical energy of the system. Use part (b) to determine. (c) The least value of x and (d) the greatest value of x between which the particle can move. (e) The maximum kinetic energy of the particle and (f) the value of x at which it occurs. (g) Datermine the equation for F(x) as a function of x. (h) For what (finite ) value of x does F(x) =0 ?.