Home
Class 12
PHYSICS
Figure shows a series LCR circuit connec...

Figure shows a series LCR circuit connected to a variable frequency 230 V source. `L = 5.0 H, C = 80 muF, R= 40Omega `

a. Determine the source frequency which drives the circuit in resonance
b. Obtain the impedance of the circuit and the amplitude of current at the resonating frequency.
c. Determine the rms potential drops across the three elements of the circuit. Show that the potential drop across the LC combination is zero at the rasonating frequency .

Text Solution

Verified by Experts

a. `omega = (1)/(sqrtLC) = (1)/(sqrt(5 xx 80 xx 10^(-6) ) ` = 50 rad/sec
b. At resonance
`Z = R = 40 Omega`
`I_(rms) = (V_(rms) )/(R ) = (230 sqrt2)/(40) = 8A`
c. `V_L = IX_L = I omega L = 8 xx 50 xx 5= 2000 V`
`V_C = IX_C = (I)/(omega C) = (8)/(50 xx 80 xx 10^(-6) ) = 200 V , V_R = 230 V , V_L - V_C = 0`
i.e., potential drop across LC combination is zero .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    NEW JOYTHI PUBLICATION|Exercise PRACTICE PROBLEMS FOR SELF ASSESSMENT|11 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    NEW JOYTHI PUBLICATION|Exercise EVALUATION QUESTIONS AND ANSWERS|16 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    NEW JOYTHI PUBLICATION|Exercise OBJECTIVE TYPE QUESTION|7 Videos
  • ATOMS

    NEW JOYTHI PUBLICATION|Exercise COMPETITIVE EXAM CORNER|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is resonant frequency ?

In a LCR circuit, at the resonating frequency :

In RLC series AC circuit at resonance :

In LCR series circuit, at resonance is ………… .

In an LCR series circuit, at resonance

What is resonant frequency in LCR circuit?

A series AC circuit has a resistance of 4 Omega and a reactance of 3 Omega . The impedance of the circuit is

Power dissipated in an LCR series circuit connected to an a.c source of emf epsilon is :

In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, L = 1.0 henry, epsilon_(rms) = 50 V and v = 50/(pi) Hz . Find (a) the rms current in the circuit and (b) the rms potential differences across the capacitor, the resistor and the inductor. Note that the sum of the rms potential differences across the three elements is greater than the rms voltage of the source.

NEW JOYTHI PUBLICATION-ALTERNATING CURRENT -SOLUTIONS TO EXERCISES FROM NCERT TEST
  1. What is the net power absorbed by each circuit over a complete cycle. ...

    Text Solution

    |

  2. Obtain the resonant frequency omega of a series LCR circuit with L = 2...

    Text Solution

    |

  3. A charged 30 muF capacitor is connected to a 27 mH inductor. What is ...

    Text Solution

    |

  4. Suppose the initial charge on the capacitor is 6 mC. What is the total...

    Text Solution

    |

  5. A series LCR circuit with R=20Omega, L = 1.5 H and C = 35 muF is conn...

    Text Solution

    |

  6. A radio can tune over the frequency range of a portion of MW broadcast...

    Text Solution

    |

  7. Figure shows a series LCR circuit connected to a variable frequency 23...

    Text Solution

    |

  8. An LC circuit contains a 20 mH inductor and a 50 muF capacitor with a...

    Text Solution

    |

  9. A coil of inductance 0.50 H and resistance 100Omega is connected to ...

    Text Solution

    |

  10. If the circuit is connected to a high frequency supply (240 V, 10 kHz...

    Text Solution

    |

  11. A 100muF capacitor in series with a 40Omega resistance is connected to...

    Text Solution

    |

  12. if the circuit is connected to a 110 V, 12 kHz supply? Hence, explain ...

    Text Solution

    |

  13. A circuit containing a 80 mH inductor and a 60muF capacitor in series...

    Text Solution

    |

  14. A circuit containing 80 mH inductor and a 60 muF capacitor in series i...

    Text Solution

    |

  15. A series LCR circuit with L = 0.12 H, C = 480 nF, R = 23Omega is conn...

    Text Solution

    |

  16. Obtain the resonant frequency and Q-factor of a series LCR circuit wit...

    Text Solution

    |

  17. A power transmission line feeds input power at 2300 V to a stepdown tr...

    Text Solution

    |

  18. At a hydroelectric power plant, the water pressure head is at a height...

    Text Solution

    |

  19. A small town with a demand of 800 kW of electric power at 220 V is sit...

    Text Solution

    |

  20. Do the same exercise as above with the replacement of the earlier tran...

    Text Solution

    |