Home
Class 11
PHYSICS
Calculate the speed of sound in a steel ...

Calculate the speed of sound in a steel rod whose Young's modulus `Y = 2 xx 10^(11) N m^(-2)` and `rho = 7800 kg m^(-3)`

Text Solution

Verified by Experts

`v = sqrt((Y)/(rho)) = sqrt((2 xx 10^(11))/(7800)) = sqrt(0.2564 xx 10^(8)) = 0.506 xx 10^(4) ms^(-1) = 5 xx 10^(3) ms^(-1)`
Therefore , longitudinal waves travel faster in a solid than in a liquid or a gas . Now you may understand why a shepherd checks before crossing railway track by keeping his ears on the rails to safeguard his cattle .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES

    FULL MARKS|Exercise Textual Evaluation Solved (Multiple Choice Questions )|15 Videos
  • WAVES

    FULL MARKS|Exercise Textual Evaluation Solved (Short Answer Questions )|15 Videos
  • SOLVED PAPER 17 (UNSOLVED)

    FULL MARKS|Exercise Part-IV|10 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    FULL MARKS|Exercise Additional Question Solved (Numercials)|11 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A uniform steel wire of cross-sectional area 0.20 mm^2 is held fixed by clamping its two ends. Find the extra force exerted be each clamp on the wire if the wire is cooled from 100^0C to 0^o C . Young's modulus of steel = 2.0 xx 10^11 N m^(-2) . Coefficient of linear expansion of =1.2 xx 10^(-5) C^(-1) .

A wire of length 2m and cross-sectional area 2 xx 10^(-6) m^(2) is made of a material of Young's modulus 2 xx 10^(11) Nm^(-2) . What is the work done in stretching it through 0.1 mm.

A mercury barometer in a physics laboratory shows a 732 mm vertical column of mercury. Calculate the atmospheric pressure in pascal. [Given density of mercury , rho = 1.36 xx 10^(4) kg m^(-3) , g = 9.8 m s^(-2) ]

A steel rod is rigidly clamped at its two ends. The rod is under zero tension at 20^@C . If the temperature rises to 100^@ C , what force will the rod exert on one of the clapms? Area of cross section of the rod = 2.00 mm^2 . Coefficient of linear expansion of steel = 12.0 xx 10^(-6)C^(-1) and Young's modulus of steel 2.00 xx 10^(11) N m^(-2) .

One end of a wire 2m long and 0.2 cm^2 in cross section is fixed in a ceiling and a load of 4.8 kg is attached to the free end. Find the extension of the wire. Young modulus of steel =2.0xx10^11Nm^-2 . Take g=10ms^-2 .

Two wires of equal cross section but one made of steel and the other of copper, are joined end to end. When the combination is kept under tension, the elongations in the two wires are found to be equal. Find the ratio of the lengths of the two wires. Young modulus of steel =2.0xx10^11Nm^-2 and that of copper =1.1xx10^11Nm^-2

A wire 10 m long has a cross-sectional area 1.25 xx 10^(-4) m^(2) . It is subjected to a load of 5 kg. If Young's modulus of the material is 4 xx 10^(10) N m^(-2) , calculate the elongation produced in the wire. Take g = 10 ms^(-2)

There is a change in length when a 33000 N tensile force is applied on a steel rod of area of cross - section 10^(-3) . The change of temperature required to produce the same elongation, if the steel rod is heated, is (modulus of elasticity of steel =3xx10^(11)N//m^(2) , coefficient of linear expansion of steel =1.1xx10^(-5)//^(@)C ........................