Home
Class 12
PHYSICS
An alpha particle is travelling in a hel...

An alpha particle is travelling in a helical path after being projected into a magnetic field of `0.05` T. If the radius of helical path is 2 cm and pitch is 10 cm, find the components of the velocity of the alpha particle along and perpendicular to the magnetic field. Take the mass of alpha particle ` = 6.64 xx 10^(-27)` kg .

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we need to find the components of the velocity of an alpha particle moving in a helical path in a magnetic field. The given parameters are: - Magnetic field (B) = 0.05 T - Radius of the helical path (r) = 2 cm = 0.02 m - Pitch of the helical path (p) = 10 cm = 0.1 m - Mass of the alpha particle (m) = \(6.64 \times 10^{-27}\) kg ### Step 1: Find the velocity component perpendicular to the magnetic field (v_perpendicular) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOVING CHARGES AND MAGNETISM

    MODERN PUBLICATION|Exercise PRACTICE PROBLEMS|59 Videos
  • MOVING CHARGES AND MAGNETISM

    MODERN PUBLICATION|Exercise Conceptual Questions|29 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise CHAPTER PRACTICE TEST FOR BOARD EXAMINATION|16 Videos
  • NUCLEI

    MODERN PUBLICATION|Exercise CHAPTER PRACTICE TEST FOR BOARD EXAMINATION|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A proton projected in a magnetic field of 0.020 T travels along a helical path of radius 5.0 cm and pitch 20 cm. Find the components of the velocity of the proton along and perpendicular to the magnetic field. Take the mass of the proton =1.6X10^(-27) kg.

A proton projected in a magnetic field of 0.04 T travels along a helical path of radius 5.0 cm (of projected circle) and pitch 20 cm .Find the components of the velocity of the proton along and perpendicular to the magnetic field.Take the mass of the proton =1.6xx10^(-27)kg .

The momentum of alpha -particles moving in a circular path of radius 10 cm in a perpendicular magnetic field of 0.05 tesla will be :

An alpha particle travels in a circular path of radius 0.45 m in a magnetic field B = 1.2 Wb//m^(2) with a speed of 2.6xx10^(7) m//sec . The alpha particle is

An alpha particle travels at an angle of 30^(@) to a magnetic field 0.8 T with a velocity of 10^(5) m/s. The magnitude of force will be-

If an alpha- particle moving with velocity 'v' enters perpendicular to a magnetic field then the magnetic force acting on it will be-

An a-particle moves along a circular path of radius 0.83 cm in a magnetic field of 0.25 (Wb//m^2) . The de-Broglie wavelength associated with it will be-

An alpha- particle is describing a circle of radius 0.45 m in a field of magnetic induction of 1.2 T. Find its speed, frequency of rotation and kinetic energy. What potential difference will be required to accelerate the particle so as to give this much of the energy to it? The mass of alpha- particle is 6.8 xx 10^(-27) kg and its charge is twice the charge of proton, i.e., 3.2 xx 10^(-19) C .

An alpha -particle of mass 6.65xx10^-27kg is travelling at right angles to a magnetic field with a speed of 6xx10^5ms^-1 . The strength of the magnetic field is 0.2T . Calculate the force on the alpha -particle and its acceleration.

A beam of protons with a velocity 4 xx 10^(5) m/sec enters a uniform magnetic field of 0.3 Testa at an angle of 60^(@) to the magnetic field. Find the radius of the helical path taken by the proton beam. Also find the pitch of the helix, which is the distance travelled by a proton in the beam parallel to the magnetic field during one period of rotation [Mass of proton = 1.67 xx 10^(-27) kg. charge on proton = 1.6 xx 10^(19)C ]