Home
Class 12
PHYSICS
A magnetic field of 0.25 T is acting in ...

A magnetic field of `0.25` T is acting in a region from west to east. A wire PQ is bent and is placed in the magnetic field as shown in figure.

If a current of 5 A flows through the wire, then calculate the magnitude of magnetic force acting on the wire.

Text Solution

Verified by Experts

The magnetic force on the segment PX will be given by
Here, `theta = 0^(@) ` as PX is along the direction of `vecB`.
` :. " " F = 0 `
Similarly, no force will act on the segment YQ. Now, force on the segment XY will be given by
` F = IlB sin (180^(@) " " 120)`
Here , ` I = 5 A, l = 10 cm = 0.1 m`
` = 0.125 xx 0.86`
` = 0.1075` N
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOVING CHARGES AND MAGNETISM

    MODERN PUBLICATION|Exercise PRACTICE PROBLEMS|59 Videos
  • MOVING CHARGES AND MAGNETISM

    MODERN PUBLICATION|Exercise Conceptual Questions|29 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    MODERN PUBLICATION|Exercise CHAPTER PRACTICE TEST FOR BOARD EXAMINATION|16 Videos
  • NUCLEI

    MODERN PUBLICATION|Exercise CHAPTER PRACTICE TEST FOR BOARD EXAMINATION|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

the force on current carrying wire placed in uniform magnetic field B as shown in figure is

A wire PQRST carrying current I = 5A is placed in uniform magnetic field B = 2T as shown in figure If the length of part QR = 4 cm and SR = 6 cm then the magnetic force on SR edge of the wire is :-

A wire is bent to form a circular coil of radius 5 cm with 20 loops. The coil is placed in a magnetic field of 0.5 T and a current of 1 A flow through it. Calculate the maximum torque exerted by magnetic field.

The magnetic field at the origin due to the current flowing in the wire is

A wire is placed between the poles of twofixed bar magnets as shown in the figure. A small current in the wire is into the plane of the paper. The direction of the magnetic force on the wire is