Home
Class 11
CHEMISTRY
16 g of oxygen have same number of molec...

16 g of oxygen have same number of molecules as in :

A

16 g of CO

B

28 of `N_(2)`

C

14 g of `N_(2)`

D

2.0 g of `H_(2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

16 g of CO `=16/28 = 0.57` mol = 0.57 `N_(A)` molecules.
`28 g N_(2) = 28/28 = 1.0` mol `=N_(A)` molecules
14 g `N_(2)=14/28 = 0.5` mol `=0.5 N_(A)` molecules
1.0 g `H_(2) = 1.0/2 = 0.5` mol = 0.5 `N_(A)` molecules.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    MODERN PUBLICATION|Exercise NCERT FILE (NCERT EXEMPLAR PROBLEMS (SHORT ANSWER QUESTIONS))|13 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    MODERN PUBLICATION|Exercise NCERT FILE (NCERT EXEMPLAR PROBLEMS (ASSERTION AND REASON TYPE QUESTIONS))|4 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    MODERN PUBLICATION|Exercise NCERT FILE SOLVED (NCERT TEXTBOOK EXERCISES)|35 Videos
  • S-BLOCK ELEMENTS ( ALKALI AND ALKALINE EARTH METALS )

    MODERN PUBLICATION|Exercise UNIT PRACTICE TEST|13 Videos
  • STATES OF MATTER : GASES AND LIQUIDS

    MODERN PUBLICATION|Exercise UNIT PRACTICE TEST|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

16 of oxygen has same number of molecules as in

8 g of O_(2) has the same number of molecules as in :

Assertion : Both 32 g of SO_(2) and 8g of CH_(4) have same number of molecules Reason : Equal moles of substances have equal number of molecules.

MODERN PUBLICATION-SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY -NCERT FILE (NCERT EXEMPLAR PROBLEMS (MULTIPLE CHOICE QUESTION (TYPE-I)))
  1. What will be the molarity of a solution, which contains 5.85g of NaCl(...

    Text Solution

    |

  2. If 500 mL of a 5 M solution is diluted to 1500 mL, what will be the m...

    Text Solution

    |

  3. The number of atoms present in one mole of an element is equal to Avog...

    Text Solution

    |

  4. If the concentration of glucose (C(6)H(12)O(6)) in blood is 0.9 g L^(-...

    Text Solution

    |

  5. What will be the molality of the solution containing 18.25 g of HCl ga...

    Text Solution

    |

  6. One mole of any substance contains 6.022 xx 10^(23) atoms/molecules. N...

    Text Solution

    |

  7. What is the mass percent of carbon in carbon dioxide ?

    Text Solution

    |

  8. The empirical formula and molecular mass of a compound are CH(2)O and ...

    Text Solution

    |

  9. If the density of a solution is 3.12 g mL"^(-1), the mass of 1.5 mL so...

    Text Solution

    |

  10. Which of the following statements about a compound is incorrect?

    Text Solution

    |

  11. Which of the following statements is correct about the reaction given ...

    Text Solution

    |

  12. Which of the following reactions is not correct according to the law o...

    Text Solution

    |

  13. Which of the following statements indicates that law of multiple pro...

    Text Solution

    |

  14. One mole of oxygen gas at STP is equal to ...........

    Text Solution

    |

  15. Sulphuric acid reacts with sodium hydroxide as follows H(2)SO(4)+2Na...

    Text Solution

    |

  16. Which of the following pairs have the same number of atoms ?

    Text Solution

    |

  17. Which of the following solutions have the same concentration?

    Text Solution

    |

  18. 16 g of oxygen have same number of molecules as in :

    Text Solution

    |

  19. Which of the following terms are unitless ?

    Text Solution

    |

  20. One of the statements of Dalton's atomic theory is given below "Compou...

    Text Solution

    |