Home
Class 12
PHYSICS
Position of a particle moving along a st...

Position of a particle moving along a straight line is given by `x=2t^(2)+t` . Find the velocity at t = 2 sec.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The distance traversed by a particle moving along a straight line is given by x = 180 t + 50 t^(2) metre. Find the velocity at the end of 4s.

At time t, the distance s of a particle moving in a straight line is given by s= 4t^2+ 2t. Find the average velocity between t= 2sec and t= 8 sec.

The position of a particle moving along a straight line is given by x =2 - 5t + t ^(3). Find the acceleration of the particle at t =2 s. (x is metere).

The displacement of a particle moving along a straight line is given by s=3t^(3)+2t^(2)-10t. find initial velocity and acceleration of particle.

The position of a particle moving on a straight line path is given by X=12+18t+9t^2 metres.Find the instantaneous velocity at t=5s[dx/dt=v]

The position of a particle moving along a. straight line is given by x = 2 - 5t + t ^(3) The acceleration of the particle at t = 2 sec. is ...... Here x is in meter.

The position of a particle moving in a straight line is given by x=3t^(3)-18t^(2)+36t Here, x is in m and t in second. Then