Home
Class 11
PHYSICS
The displacement of a particle moving in...

The displacement of a particle moving in a straight line, is given by `s = 2t^2 + 2t + 4` where `s` is in metres and `t` in seconds. The acceleration of the particle is.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The displacement of a particle moving in a straight line is given by x=2t^2+t+5 where x is expressed in metre and t in second. The acceleration at t = 2 s is

The motion of a particle along a straight line is described by the function x = (2t-3)^(2) where x is in metres and t is in seconds . The acceleration of the particle at =2s is

The displacement of a particle moving in a straight line is described by the relation s=6+12t-2t^(2) . Here s is in metre and t in second. The distance covered by the particle in first 5s is

The displacement of a particle moving in a straight line is described by the relation s=6+12t-2t^(2) . Here s is in metre and t in second. The distance covered by the particle in first 5s is

The displacement of a particle moving in a straight line is described by the relation s=6+12t-2t^(2) . Here s is in metre and t in second. The distance covered by the particle in first 5s is

The displacement of a particle is represented by the equation, s=3 t^3 =7 t^2 +4 t+8 where (s) is in metres and (t) in seconds . The acceleration of the particle at t=1 s is.

The displacment of a particle is represented by the following equation : s=3t^(3)+7t^(2)+4t+8 where s is in metre and t in second. The acceleration of the particle at t=1:-

The displacment of a particle is represented by the following equation : s=3t^(3)+7t^(2)+5t+8 where s is in metre and t in second. The acceleration of the particle at t=1:-

The x and y coordinates of a particle at any time t are given by x = 2t + 4t^2 and y = 5t , where x and y are in metre and t in second. The acceleration of the particle at t = 5 s is

The x and y coordinates of a particle at any time t are given by x = 2t + 4t^2 and y = 5t , where x and y are in metre and t in second. The acceleration of the particle at t = 5 s is