Similar Questions
Explore conceptually related problems
Recommended Questions
- The molarity of 98% by wt. H(2)SO(4) (d = 1.8 g/ml) is
Text Solution
|
- If 100 mL "of" 1 M H(2) SO(4) solution is mixed with 100 mL of 98% (W/...
Text Solution
|
- The molarity of H(2)SO(4) is 18 M. Its density is 1.8 g mL^(-1).
Text Solution
|
- H(3)PO(4) (98 g mol^(-1)) is 98% by mass of solution. If the density i...
Text Solution
|
- The molarity of 98% by wt. H(2)SO(4) (d = 1.8 g/ml) is
Text Solution
|
- सांद्र H(2)SO(4) का घनत्व 1.98 ग्राम/मिली है और भरानुसार 98% H(2)SO(4)...
Text Solution
|
- भार द्वारा 98% H2SO4 (d= 1.8 g/ml) की मोलरता है
Text Solution
|
- H(2)SO(4) के 98% (W//W) विलयन का घनत्व 1.1 gm mL^(-1) है तो इस विलय...
Text Solution
|
- The molality of 98% H(2)SO(4) (density = 1.8 g/mL) by weight is :
Text Solution
|