Home
Class 12
PHYSICS
The magnetic flux through a coil is vary...

The magnetic flux through a coil is varying according to the relation `phi=(4t^(2)+2t-5)Wb`, t measured in seconds. Calculate the induced current through the coil at t = 2s, if the resistance of the coil is `5Omega`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The magnetic flux through a coil is varying according to the relation phi = (5 t^(3) + 4 t^(2) + 2t - 5) Wb. Calculate the induced current through the coil at t = 2 s if resistiance of coil is 5 ohm.

The magnetic flux throgh a coil perpendicular to the plane is changing according to the relation phi=(3t^3+2t^2+50)Wb . Calculate the induced current through the coil at t = 3 sec, if the resistance of the coil is 3Omega .

The magnetic flux phi through a coil is varying w.r.t. time 't' according to the relation phi=5t^(2)+4t+3 weber. Calculate the induced e.m.f. and current in the coil at t=3 sec. The resistance of the coil is 2Omega .

The magnetic flux through a coil perpendicular to its plane is varying according to the relation phi_B = (5t^3 +4t^2 +2t-5) weber. Calculate the induced current through the coil at t = 2 second. The resistance of the coil is 5Omega

The magnetic flux linking a coil perpendicular to its plane is varying according to the relation phi = (5t^3 + 4t^2 + 2t-6) Wb. Calculate induced current through the coil at t = 2s if the resistance of the coil I s 3Omega .

The magnetic flux through a coil perpendicular to its plane is varying according to the relation phi_(B)= (5t^(3) +4t^(2) + 2t - 5) weber. Calculate the induced current through the coil at t = 2 second. The resistance of the coil is 5 Omega .

The magnetic flux through a coil perpendicular to its plane is varying according to the relation phi_(B)= (5t^(3) +4t^(2) + 2t - 5) weber. Calculate the induced current through the coil at t = 2 second. The resistance of the coil is 5 Omega .

The magnetic flux through a coil perpendicular to its plane is varying according to the relation phi = (4 t^3 + 5 t^2 + 8 t + 5) weber Calculate the induced current through the coil at t = 2 s. if the resistance of the coil is 3.1 ohm.