Home
Class 12
PHYSICS
A ball is projected with velocity 20sqrt...

A ball is projected with velocity `20sqrt(2)` m/sec at an angle of `45^(@)` with horizontal towards a fixed solid hemi-cylinder as shown in figure such that it collide with the cylinder at its highest point of trajectory. If the collision is perfectly elastic. Then (take `sqrt(3)=1.7` and `sqrt(7)=2.7, g=10m//s^(2)`)

A

maximum height attained by the ball from the horizontal surface is 35 m before collision with the horizontal surface.

B

time from t = 0, when it collide with the ground is 6.4 sec (approximately).

C

after the collision with the solid hemi0cylinder, ball again collides with the solid hemi - cylinder.

D

the position where it collide on the ground first time from the point of projection is 4 m (approximately).

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, D
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • COLLISION

    FIITJEE|Exercise (COMPREHENSIONS - I)|2 Videos
  • COLLISION

    FIITJEE|Exercise (COMPREHENSIONS - II)|3 Videos
  • COLLISION

    FIITJEE|Exercise ASSIGNMENT PROBLEMS (OBJECTIVE) Level - I (ASSERTION REASONING TYPE)|2 Videos
  • AC CIRCUITS

    FIITJEE|Exercise ASSERTION REASONING TYPE|1 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    FIITJEE|Exercise Comprehension -4|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is projected with velocity 20sqrt(2)m//s at 45^(@) with horizontal. After 1s (g=10m//s^(2)) match the following table

A particle is projected with velocity of 10m/s at an angle of 15° with horizontal.The horizontal range will be (g = 10m/s^2)

A stone is projected with a velocity 20sqrt2 m//s at an angle of 45^(@) to the horizontal.The average velocity of stone during its motion from starting point to its maximum height is

A ball is projected with 20sqrt2 m//s at angle 45^(@) with horizontal.The angular velocity of the particle at highest point of its journey about point of projection is

A ball is projected from the point O with velocity 20 m//s at an angle of 60^(@) with horizontal as shown in figure. At highest point of its trajectory it strikes a smooth plane of inclination 30^(@) at point A. The collision is perfectly inelastic. The maximum height from the ground attained by the ball is (g=10 m//s^(2))

A particle is projected from a point A with velocity sqrt(2)u an angle of 45^(@) with horizontal as shown in figure. It strikes the plane BC at right angles. The velocity of the particle at the time of collision is

A particle is projected with a velocity of 10sqrt2 m//s at an angle of 45^(@) with the horizontal. Find the interval between the moments when speed is sqrt125 m//s(g=10m//s^(2))

A particle of mass m=1kg is projected with speed u=20sqrt(2)m//s at angle theta=45^(@) with horizontal find the torque of the weight of the particle about the point of projection when the particle is at the highest point.

A particle is projected with velocity 20sqrt(2)m//s at 45^(@) with horizontal. After 1s , find tangential and normal acceleration of the particle. Also, find radius of curveture of the trajectory at that point. (Take g=10m//s^(2))

FIITJEE-COLLISION -ASSIGNMENT PROBLEMS (OBJECTIVE) Level - II
  1. A ball is projected with velocity 20sqrt(2) m/sec at an angle of 45^(@...

    Text Solution

    |

  2. A ball is projected with velocity of 20 sqrt(2) m/s at angle of 45^(@)...

    Text Solution

    |

  3. A ball is projected from a point in a horizontal plane with a velocity...

    Text Solution

    |

  4. A ball of mass 1kg strikes a wedge of mass 4kg horzontally with a velo...

    Text Solution

    |

  5. A ball A collides elasticlly with an another identical bass B with vel...

    Text Solution

    |

  6. A projectile is fixed on a horizontal ground. Coefficient of restituti...

    Text Solution

    |

  7. A heavy mass M resting on the ground is connected to a lighter mass m ...

    Text Solution

    |

  8. A ball moving with a velocity v hits a massive wall moving towards the...

    Text Solution

    |

  9. A particle strikes a horizontal smooth floor with a velocity a making ...

    Text Solution

    |

  10. Two shells are fired from a cannot with a speed u each, at angles of ...

    Text Solution

    |

  11. A chain of length l lies in a pile on the floor and its mass per unit ...

    Text Solution

    |

  12. A particle of mass m moving at a velocity v strikes with the wall at a...

    Text Solution

    |

  13. A ball hits the floor and rebounds after an inelastic collision. In th...

    Text Solution

    |

  14. A body of mass 2 kg moving with a velocity 3 m//s collides with a body...

    Text Solution

    |

  15. In which of the following cases the centre of mass of a rod is certain...

    Text Solution

    |

  16. If a trolley filled with sand is sliding downwards on a smooth incline...

    Text Solution

    |

  17. In an elastic collision between two particles

    Text Solution

    |

  18. Which of the following is/are true about the impulse ?

    Text Solution

    |

  19. In a system of four unequal particles located in an arrangement of non...

    Text Solution

    |

  20. Internal forces can change

    Text Solution

    |