Home
Class 11
PHYSICS
The side wall of a wide vertical vessel ...

The side wall of a wide vertical vessel of height `h=75 cm` a narrow slit (vertical) running all the way down to the bottom of the vessel.
The length of the slit is `l=50 cm` and the width is `b=1 mm`. With the slit closed, water is filled to the top. Find the resultant reaction force of water coming out as the slit is opened. brgt

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A cylinder of height h = 1 m has a narrow vertical slit along its wall running up to a length l = 40 cm from the bottom. The width of the slit b = 1 mm. The cylinder is filled with water with the slit closed. Find the force experienced by the vessel immediately after then slit is opened?

On the opposite sides of a wide vertical vessel filled with water two identical holes are opened each having the cross-sectional area S=0.50cm^(2) the height difference between them is equal to Deltah=51cm find the resultant force of reaction of the water flowing out of the vessel.

On the opposite sides of a wide vertical vessel filled with water two identical holes are opened each having the cross-sectional area S=0.50cm^(2) the height difference between them is equal to Deltah=51cm find the resultant force of reaction of the water flowing out of the vessel.

On the opposite sides of a wide vertical vessel filled with water, two identical holes are opened, each having cross sectiona area a. The height dference between them is equal to h . Find the resultant force of reaction of water flowing out of vessel.

On the opposite sides of a wide vertical vessel filled with water, two identical holes are opened, each having cross sectiona area a. The height dference between them is equal to h . Find the resultant force of reaction of water flowing out of vessel.

A cylindrical vessel of height 500mm has an orifice (small hole) at its bottom. The orifice is initially closed and water is filled in it up to height H. Now the top is completely sealed with a cap and the orifice at the bottom is opened. Some water comes out from the orifice and the water level in the vessel becomes steady with height of water column being 200mm. Find the fall in height(in mm) of water level due to opening of the orifice. [Take atmospheric pressure =1.0xx10^5N//m^2 , density of water=1000kg//m^3 and g=10m//s^2 . Neglect any effect of surface tension.]

A cylindrical vessel of height 500mm has an orifice (small hole) at its bottom. The orifice is initially closed and water is filled in it up to height H. Now the top is completely sealed with a cap and the orifice at the bottom is opened. Some water comes out from the orifice and the water level in the vessel becomes steady with height of water column being 200mm. Find the fall in height(in mm) of water level due to opening of the orifice. [Take atmospheric pressure =1.0xx10^5N//m^2 , density of water=1000kg//m^3 and g=10m//s^2 . Neglect any effect of surface tension.]

A cylindrical vessel of height 500mm has an orifice (small hole) at its bottom. The orifice is initially closed and water is filled in it up to height H. Now the top is completely sealed with a cap and the orifice at the bottom is opened. Some water comes out from the orifice and the water level in the vessel becomes steady with height of water column being 200mm. Find the fall in height(in mm) of water level due to opening of the orifice. [Take atmospheric pressure =1.0xx10^5N//m^2 , density of water=1000kg//m^3 and g=10m//s^2 . Neglect any effect of surface tension.]