Home
Class 12
PHYSICS
The voltage applied to an X-ray tube is ...

The voltage applied to an X-ray tube is 20 kV. The minimum wavelength of X-ray produced, is given by `(31xxn)/50 Å` then n will be (`h=6.62xx10^(-34) Jx,c=3xx10^(8) m//s, e=1.6xx10^(-19)` coulomb):

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Voltage applied between cathode and anode of an X-ray tube is 18 kV. Calculate the minimum wavelength of the X-rays produced.

Calculate the minimum wavelength of x-ray produced by on X-ray tube operating at 30KV [h = 6.6 xx 10^-34Js] .

An X-ray tube operates on 30 kV. The minimum wavelength emitted is h = 6.6 xx 10^(-34) Js, c = 3 xx 10^(8) m/s, e = 1.6 xx 10^(-19) C.

The energy of X-ray photon of wavelength 1.65 Å is (h=6.6 xx 10^(-34)J-sec,c=3xx10^(8)ms^(-1),1eV=1.6xx10^(-19)J)

A potential diffrence , the 20kv is applied across an X- ray s tube . The minimum wavelength of x- ray generated is ……. Å .

A potential diffrence , the 20kv is applied across an X- ray s tube . The minimum wavelength of x- ray generated is ……. Å .

In photoelectric effect threshold wavelength of sodium is 5000Å .Find its work function. [ h=6.6xx10^(-34)Js,c=3xx10^(8)m//s,1eV=1.6xx10^(-19)Js]

Work function of metal is 1.6 eV for which maximum wavelength photoelectric emission can be obtained ? [h=6.6xx10^(-34)JS,c=3xx10^(8)m//s]eV=1.6xx10^(-19) J]

The de Broglie wavelength of an electron with kinetic energy 120 e V is ("Given h"=6.63xx10^(-34)Js,m_(e)=9xx10^(-31)kg,1e V=1.6xx10^(-19)J)