Home
Class 11
PHYSICS
400 kg of water is heated from 30^(@) C ...

400 kg of water is heated from `30^(@) C ` to `100^(@)C` . What will be the increase in mass of water ? Take specific heat of wateer ` = 4.2 xx10^(3) " J kg"^(-1).^(@)C^(-1)` .

Text Solution

AI Generated Solution

To find the increase in mass of water when 400 kg of water is heated from 30°C to 100°C, we can use the principle of energy conservation and Einstein's mass-energy equivalence principle. Here’s a step-by-step solution: ### Step 1: Calculate the heat energy required to heat the water The formula for calculating the heat energy (Q) required to change the temperature of a substance is given by: \[ Q = m \cdot s \cdot \Delta T \] where: - \( m \) = mass of the water = 400 kg - \( s \) = specific heat of water = \( 4.2 \times 10^3 \, \text{J/kg°C} \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    MODERN PUBLICATION|Exercise PRACTICE PROBLEMS|27 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    MODERN PUBLICATION|Exercise Conceptual Questions|20 Videos
  • WAVES

    MODERN PUBLICATION|Exercise CHAPTER PRACTICE TEST|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

500 kg of water is heated from 20^(@) to 100^(@) C . Calculate the increase in the mass of water.Given specific heat of water =4.2 xx 10^(3) J kg ^(-1) .^(@)C^(-1) .

If 2000kg of water is heated from 0^(@) C to 100^(@)C , what will be the corresponding increase in mass of water? Take specific heat of water =1cal. g^(-1).^(@)C^(-1) .

If 1000kg of water is heated from 0^(@)C to 100^(@)C , calculate the increase in mass of water.

1 kg of water is heated from 40^(@) C "to" 70^(@)C ,If its volume remains constatn, then the change in internal energy is (specific heat of water = 4148 J kg^(-1 K^(-1))

Calculate the increase in the internal energy of 10 g of water when it is heated from 0^(0)C to 100^(0)C and converted into steam at 100 kPa. The density of steam =0.6 kg m^(-3) specific heat capacity of water =4200 J kg^(-1 ^(0)C^(-3) latent heat of vaporization of water =2.25xx10 6 J kg^(-1)

Find the increase in mass when 1 kg of water is heated from 0^@C to 100^@C . Specific heat capacity of water = 4200 J kg^(-1) K^(-1) .

Calculate the entropy change when 1 kg of water is heated from 27^(@)C to 200^(@)C forming supper heated steam under constant pressure. Given specific heat of water = 4180 J Kg^(-1)K^(-1) and specific heat of steam = 1670 + 0.49 J kg^(-1)K^(-1) and latent heat of vaporisation =23 xx 10^(5) J kg^(-1) .

A sample of 100 g water is slowly heated from 27^@C to 87^@C . Calculate the change in the entropy of the water specific heat capacity of water =4200(J)/(kg-K)

Calculate the increase in mass of water if 200 kg of water is heated from 0^(@)C to 50^(@)C .

100g of water is heated from 30^@C to 50^@C . Ignoring the slight expansion of the water, the change in its internal energy is (specific heat of water is 4184J//kg//K ):