Home
Class 11
PHYSICS
300J of work is done in slinding a 2 kg ...

300J of work is done in slinding a 2 kg block up an inclined plane of height 10m. Taking g =`10m//s^(2)` , work done against friction is

A

1000 J

B

200 J

C

100 J

D

Zero

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

P.E of block 2 kg at height , h = 10 m
P.E = mgh `= 2xx 10 xx 10 = 200 J `
Total work done due to sliding on inclined plane = 300 J
Work done against friction force ` = (300 - 200)`
W = 100 J
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    MODERN PUBLICATION|Exercise Objective Type Questions (JEE (Main) & Other State Boards for Engineering Entrance)|31 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    MODERN PUBLICATION|Exercise Objective Type Questions (JEE (Advanced) for IIT Entrance)|7 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    MODERN PUBLICATION|Exercise Objective Type Questions (A. Multiple Choice Questions)|29 Videos
  • WAVES

    MODERN PUBLICATION|Exercise CHAPTER PRACTICE TEST|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

300 J of work is done in slide a 2kg block up an inclined plane of height 10m . Taking g = 10 m//s^(2), work done against friction is

If 250 J of work is done in sliding a 5 kg block up an inclined plane of height 4 m. Work done against friction is (g=10ms^(-2))

500 J of work is done in sliding a 4 kg block up along a rough inclined plane to a vertical height of 10 m slowly. The work done against friction is (g = 10 m/s^2)

A block of mass 2kg slipped up a slant plane requires 300J of work. If height of slant is 10m the work done against friction is :

The work done in pulling a body of mass 5 kg along an inclined plane (angle 60^(@) ) with coefficient of friction 0.2 through 2 m, will be -

When a body of mass M slides down an inclined plane of inclination theta , having coefficient of friction mu through a distance s, the work done against friction is :

A block of mass 1 kg slides down on a rough inclined plane of inclination 60^(@) starting from its top. If the coefficient of kinetic friction is 0.5 and length of the plane is 1 m , then work done against friction is (Take g=9.8m//s^(2) )

MODERN PUBLICATION-WORK, ENERGY AND POWER -Objective Type Questions (B. Multiple Choice Questions)
  1. A vertical spring with force constant k is fixed on a table. A ball of...

    Text Solution

    |

  2. A body of mass 3 kg is under a constant force which causes a displacem...

    Text Solution

    |

  3. 300J of work is done in slinding a 2 kg block up an inclined plane of ...

    Text Solution

    |

  4. A body of mass 1 kg is thrown upwards with a velocity 20 ms^(-1). It m...

    Text Solution

    |

  5. A ball moving with velocity 2 ms^(-1) collides head on with another st...

    Text Solution

    |

  6. The kinetic energy of a body becomes four times its initial value.The ...

    Text Solution

    |

  7. If the potential energy of a spring is V on stretching it by 2 cm, the...

    Text Solution

    |

  8. The potential energy of a body is given by U = A - Bx^(2) (where x is ...

    Text Solution

    |

  9. An open knife of mass m is dropped from a height h on a wooden floor. ...

    Text Solution

    |

  10. An elevator is run by the cables at constant speed . The total work d...

    Text Solution

    |

  11. A stationary partical explodes into two partical of a masses m(1) and ...

    Text Solution

    |

  12. A neutron makes a head-on elastic collision with a stationary deuteron...

    Text Solution

    |

  13. A mass of 0.5 kg moving with a speed of 1.5 m//s on a horizontal smoot...

    Text Solution

    |

  14. A radioactive nucleus of mass number A, initially at rest, emits an al...

    Text Solution

    |

  15. A bomb of mass 3.0 kg explodes in air into two pieces of masses 2.0 kg...

    Text Solution

    |

  16. The particle executing simple harmonic motion has a kinetic energy K(0...

    Text Solution

    |

  17. An engine pumps water continously through a hose. Water leave the hose...

    Text Solution

    |

  18. The potential energy of a system increased if work is done

    Text Solution

    |

  19. An object of mass 500 g , initially at rest , is acted upon by a vari...

    Text Solution

    |

  20. Two sphere A and B of masses m(1) and m(2) respectivelly colides. A is...

    Text Solution

    |