Home
Class 11
PHYSICS
The force acting on the block is given b...

The force acting on the block is given by `F = 5 - 2t`. The frictional force acting on the block after time `t = 2` seconds will be: `( mu = 0.2)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The force acting on the block of mass 1 kg is given by F=5-2t . The frictional force acting on the block after time t=2 seconds will be: (mu=0.2)

Friction force acting on the block is?

The friction force acting on the block at time t = 4 s will be

The frictional force acting on 1 kg block is

The frictional force acting on 1 kg block is

As shown in the figure , the friction force acting on the block is

A block of mass 4 kg is placed on a rough horizontal force plane. A time dependent horizontal force F = k t acts on the block. Here k = 2 Ns^(-1) . The frictional force between the block and plane at time t = 2 s is (mu = 0.2)

A block of mass 4 kg is placed on a rough horizontal force plane. A time dependent horizontal force F = k t acts on the block. Here k = 2 Ns^(-1) . The frictional force between the block and plane at time t = 2 s is (mu = 0.2) a) 4 N b) 8 N c) 12 N d) 10 N

Calculate F such that frictional force acting on all blocks zero.