Home
Class 11
PHYSICS
A particle moves according to the law, x...

A particle moves according to the law, `x=acos(pit//2).` . What is the distance covered by it in time interval `t=0` to `t=3` second.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle moves according to the law x = acos (pi) / (2) The distance covered by it in the time interval between t=0 to t=3s is

A particle moves according to the law x = rcos (pi)t/(2) The distance covered by it in the time interval between t=0 to t=3s is