Home
Class 9
PHYSICS
If two spheres of mass 100 tonne each, r...

If two spheres of mass 100 tonne each, revolve diametrically opposite to each other in a circle of radius 1 m, what should be their velocities? (Take `g = 6.67 xx 10^(-11) N m^(2) kg^(-2)`)

Text Solution

Verified by Experts

The centripetal force required for the circular motion is provided by the gravitational force of attraction. We can write `(mv^(2))/(r) = (Gm^(2))/(4r^(2))`
`v = sqrt((Gm)/(4r))`
Substituting the values where m = 100 ton = `10^(5)` kg, r = 1 m and `G = 6.67 xx 10^(-11) N m^(2) kg^(-2)`
`v = sqrt((6.67 xx 10^(-11) xx 10^(5))/(4))= sqrt((6.67 xx 10^(-6))/(4))`
`= sqrt(1.67) xx 10^(-3) ms^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise LEVEL-2|25 Videos
  • Electricity

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise Level 3|10 Videos
  • HEAT

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise All Questions|115 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two asteroids (heavenly bodies) of equal masses revolve diametricallly opposite to each other in a circle of radius 100 km. If mass of each astreroid is 10^(10) kg, then what would their velocites be (Take G = 6.67 xx 10^(-11) N m^(2) kg^(-2) ).

An artificial satellite of mass 200 kg, revolves around the earth in an orbit of average radius 6670 km. What is its orbital kinetic energy ? [M_("earth")=6xx10^(24)kg, G=6.67xx10^(-11)N-m^(2)//kg^(2)]

Assuming that earth's orbit around the sun is a circle of radius R=1.496xx10^(11)m compute the mass of the sun. (G=6.668xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2))

Calculate mass of earth taking it to ne a sphere of radius 6400 km. given g=9.8 m//s^(2) and G=6.67xx10^(-11)N m^(2)kg^(-2)

Two stars of masses 3 xx 10^(31) kg each, and at distance 2 xx 10^(11) m rotate in a plane about their common centre of mass O. A meteorite passes through O moving perpendicular to the star's rotation plane. In order to escape from the gravitational field of this double star, the minimum speed that meteorite should have at O is (Take Graviational constant G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(-2) )

A satellite revolves in an orbit close to the surface of a planet of mean density 5.51 xx 10^(3) kg m^(-3) . Calculate the time period of satellite. Given G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(-2) .

The centre of two identical spheres are 1.0 m apart . If the gravitational force between the spheres be 1.0 N , then what is the mass of each sphere ? (G = 6.67 xx 10^(-11) m^(3) kg^(-1) s^(-2)) .

The mass of the earth is 6 × 10^(24) kg and that of the moon is 7.4 xx 10^(22) kg. If the distance between the earth and the moon is 3.84xx10^(5) km, calculate the force exerted by the earth on the moon. (Take G = 6.7 xx 10^(–11) N m^(2) kg^(-2) )

A satellite revolves around a planet of mean density 4.38 xx 10^(3)kg//m^(3) , in an orbit close to its surface. Calculate the time period of the satellite. Take, G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(-2) .

Give the order of the following : Gravitational constant ( 6.67xx10^(-11)N-m^(2)//kg^(2) )