Home
Class 9
PHYSICS
An electric kettle of 2000 Wis used to b...

An electric kettle of 2000 Wis used to boil 20 litres of water. Find the time required to boil to the water from its initial temperature of `20^(@)C`. (Take specific heat of water as `4200 J kg^(-1) K^(-1)`. Density of water `= 1000kg m^(-3)`)

Text Solution

Verified by Experts

(i) Power `P = E/t`
Energy supplied by the electric kattle is used to increase the temperature of 20 litres of water from `20^(@)C` to `100^(@)C`. But heat energy `Q = msDeltatheta`.
Calculate the heat energy absorbed by the water.
Substituting the value of energy and power in equation (1) we can determine the time.
(ii) 56 minutes
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the heat energy required to boil 5 kg of water iff its initial temperature is 30^(@)C (specific heat of water is 4200 J kg^(-1)" "k^(-1) and boiling point is 100^(@)C )

Specific heat capacity of water is ____ J kg^(-1) K^(-1) .

An electric kettle of 1200W has 1 kg water at 20^@C . The water equivalent of the kettle is 500g . The time required to heat water from 20^(@) to 100^(@)C will be (specific heat of water = 4200 J//kg^(@)C) .

Find the heat energy required to raise the temperature of 5 kg of water at 80^@C to 100^@C . (Specific heat of water is 1 cal g^(-1)""^(@)C^(-1) )

Find the increase in mass when 1 kg of water is heated from 0^@C to 100^@C . Specific heat capacity of water = 4200 J kg^(-1) K^(-1) .

One kilogram of ice at 0^(@)C is mixed with one kilogram of water at 80^(@)C . The final temperature of the mixture is (Take : specific heat of water =4200 J kg^(-1) K^(-1) , latent heat of ice = 336 kJ//kg^(-1) )

10 litres of hot water at 70^@C is mixed with an equal volume of cold water at 20^@ C . Find the resultant temperature of the water. (Specific heat of water = 4200 J//kg -K ).

Heat required to increases the temperature of 1kg water by 20^(@)C

" An electric kettle takes "3" A current at "220V" .The time taken by the kettle to boil "0.5kg" of water from temperature 50^(@)C to 100^(@)C is

If 10 g of ice is added to 40 g of water at 15^(@)C , then the temperature of the mixture is (specific heat of water = 4.2 xx 10^(3) j kg^(-1) K^(-1) , Latent heat of fusion of ice = 3.36 xx 10^(5) j kg^(-1) )