Home
Class 12
PHYSICS
A capillary tube of radius 0.25 mm is su...

A capillary tube of radius 0.25 mm is submerged vertically in water so that 25 mm of its length is outside water. The radius of curvature of the meniscus will be
(surface tension of water `=75xx10^(-3)` N/m)

A

0.2 mm

B

0.4 mm

C

0.6 mm

D

0.8 mm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Thermal Physics) (Temperature scales & thermal expansion)|13 Videos
  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Thermal Physics) (Calorimetry)|13 Videos
  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Properties of Matter & Fluid Mechanics)(Hydrostatics)|20 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-III|28 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    ALLEN|Exercise Example|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A vertical vapillary with inside diameter 0.50 mm is submergeed into water so that the length of its part emerging outside the water surface is equal to 25 mm . Find the radius of curvature of the meniscus. Surface tension of water is 73xx10^(-3)N//m .

A capillary tube of length 10 cm and diameter of the bore is 0.5 mm dipped inwater vertically with one fourth of its total length outside the water . The radius of curvature of the meniscus will be (T = 75 dyne/cm and g = 1000 cm//s^(2) )

A vertical capillary tube with inside radius 0.25 mm is submerged into water so that the length of its part protruding over the water surface is equal to 25 mm . Surface tension of water is 73 xx 10^(-3) N/m and angle of contact is zero degree for glass and water , acceleration due to gravity 9.8 m/s^2. Then choose correct statement . where R is radius of menisus and h is height of water in capillary tube .

A capillary tube of radius 0.5 mm is dipped in a vessel containing water. Calculate the height to which water will rise in the capillary tube. Take, surface tension of water =7.4 xx 10^(-3)" N/m".

Two long capillary tubes of diameter 5.0 mm and 4.0 mm are held vertically inside water one by one . How much high the water will rise in each tube ? ( g = 10 m//s^(2) , surface tension of water = 7.0 xx 10^(-2) N/m)

Work done is splitting a drop of water of 1 mm radius into 64 droplets is (surface tension of water =72xx10^(-3)j m^(2))

A glass tube of radius 0.5 mm is dipped in water. Calculate the rise of water in the tube.( Neglect mass of water in the mensiscus and take the angle of contact to be zero. Surface tension of water =70xx10^(-3) N m^(-1) )

Two capillary tubes of diameters 5.0mm and 4.0 mm are held vertically inside water one by one. How much high the water will rise in each tube ? Given g=10ms^(-2) and surface tension of water 7.0xx10^(-2)"Nm"^(-1).

A long capillary tube of radius 1 mm, open at both ends is filled with water and placed vertically. What will be the height of water column left in the capillary ? (Surface tension of water is 73.5xx10^(-3)Nm^(-1))

ALLEN-RACE-Basic Maths (Properties of Matter & Fluid Mechanics)(Surface Tension)
  1. The excess pressure due to surface tension inside a spherical drop is ...

    Text Solution

    |

  2. A soap film of surface tension 3 xx 10^(-2)N//m formed in a rectangula...

    Text Solution

    |

  3. Two soap bubbles, one of radius 50 mm and the other of radius 80 mm, a...

    Text Solution

    |

  4. Two soap bubbles one of radius 50 mm and the other of radius 80 mm are...

    Text Solution

    |

  5. A capillary tube of radius 0.25 mm is submerged vertically in water so...

    Text Solution

    |

  6. Liquid rises to a height of 2 cm in a capillary tube and the angle of ...

    Text Solution

    |

  7. If a section of soap bubble (of radius R) through its centre is consid...

    Text Solution

    |

  8. Work done in splitting a drop of water of 1 mm radius into 106 droplet...

    Text Solution

    |

  9. A soap film in formed on a frame of area 4xx10^(-3)m^(2). If the area ...

    Text Solution

    |

  10. The work done in increasing the size film with dimensions 8cm xx3.75cm...

    Text Solution

    |

  11. A frame made of metalic wire enclosing a surface area A is covered wit...

    Text Solution

    |

  12. The excess pressure inside one soap bubble is three times that inside ...

    Text Solution

    |

  13. The force required to lift a circular flat plate of radius 5 cm on the...

    Text Solution

    |

  14. Find the difference of air pressure (in N-m^(-2)) between the inside a...

    Text Solution

    |

  15. It is easy to wash clothes in hot water because its :-

    Text Solution

    |

  16. Surface tension of water is 0.072 Nm^(-1). The excess pressure inside ...

    Text Solution

    |

  17. The surface tension of soap solution is 0.03 N//m . The work done in b...

    Text Solution

    |

  18. A 10 cm long wire is placed horizontal on the surface of water and is ...

    Text Solution

    |

  19. Work done in increasing the size of a soap bubble from a radius of 3 c...

    Text Solution

    |

  20. If T is the surface tension of a liquid, the energy needed to break a ...

    Text Solution

    |