Home
Class 12
PHYSICS
A uniform rope of mass M=0.1kg and lengt...

A uniform rope of mass M=0.1kg and length L=10m hangs from the celling. `[g=10m//s^(2)]` :-

A

Speed of the transverse wave in the rope increases linearly from top to the bottom

B

Speed of the transverse wave in the rope decreases linearly from bottom to the top

C

Speed of the transverse wave in the rop ramain constant along the length of the rope

D

Time taken by the transverse wave to travel the full length of the rope is 2 sec

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Wave Motion & Dopplers Effect) (Superposition of waves interfarence, beats)|15 Videos
  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Wave Motion & Dopplers Effect) (Stationary waves & doppler effect, beats)|25 Videos
  • RACE

    ALLEN|Exercise Basic Maths (Oscillations) (Simple pendulum and types of SHM)|17 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    ALLEN|Exercise EXERCISE-III|28 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    ALLEN|Exercise Example|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the time taken by a transverse wave to travel the full length fo a uniform rope of mass 0.1 kg and length 2.45 m hangs from the ceiling

A uniform rope of mass 0.1 kg and length 2.45 m hangs from a ceiling. (a) Find the speed of transverse wave in the rope at a point 0.5 m distant from the lower end. (b) Calculate the time taken by a transverse wave to travel the full length of the rope.

A uniform rope of mass 0.1 kg and length 2.5 m hangs from ceiling. The speed of transverse wave in the rope at upper end at a point 0.5 m distance from lower end will be

A uniform rope of mass m and length L hangs from a celling. (a) Show that the speed of a transverse wave on the rope is a function of y , the distance from the lower end, and is given by t = 2sqrt(L//g) .

An uniform rod of mass m=30 kg and length l=0.80 m is free to rotate about a horizontal axis O passing through its centre. A particle P of mass M=11.2 kg falls vertically through a height h=36/245 m and collides elastically with the rod at a distance l/4 from O . at the instant of collision the rod was stationary and was at angle alpha=37^(@) with horizontal as shown in figure Velocity of particle P after collision (g=10ms^(-2))

A uniform wire of length 20 m and weighing 5 kg hangs vertically. If g=10 m s^(-2) , then the speed of transverse waves in the middle of the wire is

the moment of inertia ofa uniform rod of mass 0.50 kg and length 1 m is 0.10 kg m^2 about a lline perpendicular to the rod. Find the distance of this line from the middle point of the rod.

The density of a uniform steel wire of mass 1.6 xx 10^(-2) kg , and length 2.5 m is 8 xx 10^(3) kg//m^(3) . When it is loaded by 8kg, it elongates by 1.25 mm. If g = 10 m//s^(2) , then the Young's modulus of the material of the wire is

A block of mass 2m is hanging at the lower and of a ropeof mass m and length the l, the other end being fixed to the ceililng. A pulse of wavelength lamda_(0) is produced at the lower of the rope. The speed of the pulseat the mid point of rope is:

ALLEN-RACE-Basic Maths (Wave Motion & Dopplers Effect) (Fundamental)
  1. The wave function of a pulse is given by y=(5)/((4x+6t)^(2)) where x a...

    Text Solution

    |

  2. two particle of medium disturbed by the wave propagation are at x(1)=0...

    Text Solution

    |

  3. Two small boats are 10m apart on a lake. Each pops up and down with a ...

    Text Solution

    |

  4. A uniform rope of mass M=0.1kg and length L=10m hangs from the celling...

    Text Solution

    |

  5. A uniform rope of length 12m and mass 6kg hangs vertically from a rigi...

    Text Solution

    |

  6. The displacement wave in a string is y=(3 cm)sin6.28(0.5x-50t) where x...

    Text Solution

    |

  7. Graph shows three waves that are separately sent along a string that i...

    Text Solution

    |

  8. The following figure depicts a wave travelling in a medium. Which pari...

    Text Solution

    |

  9. A transverse periodic wave ona strin with a linear mass density of 0.2...

    Text Solution

    |

  10. Under similar conditions of temperature and pressure, In which of the ...

    Text Solution

    |

  11. Which of the following is/are correct :-

    Text Solution

    |

  12. The velocity of sound in a gas at temperature 27^@C is V then in the s...

    Text Solution

    |

  13. The frequency of a tunning fork is 384 per second and velocity of soun...

    Text Solution

    |

  14. Ultrasonic, infrasonic and audio waves travel though a medium with spe...

    Text Solution

    |

  15. Consider a wave represented by y=cos(500t-70x) where y is in millimetr...

    Text Solution

    |

  16. The frequency of a man's voice is 300 Hz and its wavelength is 1 meter...

    Text Solution

    |

  17. A light pointer fixed to one prong of a tuning fork touches gnetly a s...

    Text Solution

    |

  18. Which of the following expressions is that of a simpleharmonic progres...

    Text Solution

    |

  19. If the density of air at NTP is 1.293kg//m^(3) and gamma=1.41, then th...

    Text Solution

    |

  20. Light can travel in vacuum whereas sound can not do so. Why?

    Text Solution

    |