Home
Class 12
PHYSICS
A rope of mass 5 kg is hanging between t...

A rope of mass 5 kg is hanging between two supports as shown. The tension at the lowest point of the rope is close to (take g = `10 m//s^(2)`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks of 7 kg and 5 kg are connected by a heavy rope of mass 4 kg. An upward force of 200N is applied as shown in the diagram. The tension at the top of heavy rope at point P is: (g = 10 m//s^(2))

Tension in the rope at the rigid support is (g=10m//s^(2))

Tension in the rope at the rigid support is (g=10m//s^(2))

Two blocks shown in figure are connected by a heavy uniform rope of mass 4 kg . An upward force of 200 N is applied as shown (a) What is the acceleration of the system . (b)What is the tension at the top of the rope ? ( c) What is the tension at the mid- point of the rop (Take g = 9.8 m//s^(2))

A lift of mass 1000 kg is going up. The variation in the speed of lift is shown in figure. Then the minimum tension in the rope will be (g=10 m//s^(2))

A lift of mass 1000 kg is going up. The variation in the speed of lift is shown in figure. Then the minimum tension in the rope will be (g=10 m//s^(2))

Two blocks shown in figure are connected by a heavy uniform rope of mass 4 kg . An upward force of 200 N is applied as shown (a) What is the acceleration of the system . (b)What is the tension at the rop of the rop ? ( c) What is the tension at the mid- point of the rop (Take g = 9.8 m//s^(2))

In order to raise a mass of 100 kg, a man of mass 60 kg fastens a rope to it and passes the rope over a smooth pulley. He climbs the rope with acceleration 5g//4 relative to the rope. The tension in the rope is (take g=10 ms^(-2) )

In order to raise a mass of 100 kg, a man of mass 60 kg fastens a rope to it and passes the rope over a smooth pulley. He climbs the rope with acceleration 5g//4 relative to the rope. The tension in the rope is (take g=10 ms^(-2) )