Home
Class 11
PHYSICS
A 20kg load is suspended from the lower ...

A `20kg` load is suspended from the lower end of a wire `10cm` long and `1mm^(2)` in cross-sectional area. The upper half of the wire is made of iron and the lower half with aluminium. The total elongation in the wire is
`(Y_("iron") = 20xx10^(10) N//m^(2), Y_(Al) = 7xx10^(10) N//m^(2))`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If a copper wire of length 0.9 m and cross section 1mm^(2) is stretched by a load of 1 kg then the extension in the wire will be (Y_(c )=1.2xx10^(11)N//m^(2) and g=10m//s^(2))

A wire of 10m long and 1mm^(2) area of cross section is strechted by a force of 20N . If the elongation is 2mm the young's modulus of the material of the wire (in Pa ) is

Two exactly similar wire of steel and copper are stretched by equal force. If the difference in their elongations is 0.5 cm, the elongation (l) of each wire is Y_(s)("steel") =2.0xx10^(11) N//m^(2) Y_(c)("copper")=1.2xx10^(11)N//m^(2)

A 20kg load is suspended by a wire of cross section 0.4mm^(2) . The stress produced in N//m^(2) is

A 20kg" load is suspended by a wire of cross section 0.4mm^(2).The stress produced in N/m ' is

A 5 kg wt is suspended from the end of a wire 2.5 m long fixed to a rigid support. The diameter of the wire is 2 mm. If Y = 20 x 10^10 N/m^2 for the material of the wire, find the increase in its length.g = 9.8 m/s^2 .

An aluminium wire and a steel wire of the same length and cross-section are joined end- to-end. The composite wire is hung from a rigid support and a load is suspen-ded from the free end. If the increase in lengthe of the composite wire is 1.35 mm, find the ratio the (i) stress in the two wires amd (ii) strain in the two wires. (Y_(Al)=0.7xx10^(!1)Nm^(-2),Y_("steel")=2=10^(11)Nm^(-2))