Home
Class 11
PHYSICS
A piece of ice falls from a hight h so t...

A piece of ice falls from a hight h so that it melts completely. Only one quarter of the heat produced is absorbed by the ice and all energy of ice gets converted into heat during its fall. The value of h is : (Latent heat of ice is `3.4xx10^(5) j//kg` and `g=10N//kg`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A piece of ice falls from a height h so that it melts completely. Only one-quarter of the heat produced is absobed by the ice and all energy of ice gets converted into heat during its fall. The value of h is [Latent heat of ice is 3.4 xx 10^(5) J//kg and g = 10 N//kg ]

A piece of ice falls from a height h so that it melts completely. Only one-quarter of the heat produced is absobed by the ice and all energy of ice gets converted into heat during its fall. The value of h is [Latent heat of ice is 3.4 xx 10^(5) J//kg and g = 10 N//kg ]

A piece of ice falls from a height h so that it melts completely. Only one-quarter of the heat produced is absobed by the ice and all energy of ice gets converted into heat during its fall. The value of h is [Latent heat of ice is 3.4 xx 10^(5) J//kg and g = 10 N//kg ]

A piece of ice falls from a height h so that it melts completely. Only one-quarter of the heat produced is absorbed by the ice and all energy of ice gets converted into heal during its fall. The value of h is [Latent heat of ice is 3.4 xx 10^5 J/kg and g=10 N/kg ]

A piece of ice falls from a height h so that it melts completely .Only one-quarter of the heat produced is absorbed by the ice and all energy of ice get converted into heat during its fall.The value of h is [Latent heat of ice is 3.4xx10^5 J//K and g =10N//Kg ]

A piece of ice balls from a height 'h' so that it melts completely .Only one quarter of the heat produced is absorbed by the ice and all energy . Of ice gets converted in to heat during its fall. The value of h is : [" latent heat of ice is " 3.4 xx 10^(5) "J/kg and " g = 10 N/(kg) ]

A piece of ice falls from a heighth so that it melts completely. Only one-quarter of the heat produced is absorbed by the ice and all energy of ice gets converted into heat during its fall. The value of height from which ice fall . [Latent heat of ice is 3.4 xx 10^(5) J//kg and g = 10 N/kg]

From what heigh should a piece of ice fall so that it melts completely ? Only one quarter of the heat produced is absorbed by the ice. Latent heat of ice is 3.4xx10^(5) j kg^(-1) and g=10 ms^(2) .

What is meant by saying that the latent heat of fusion of ice is 3.34 xx 10^(5)J//kg ?