Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the number of moles of gas pre...

Calculate the number of moles of gas present in the container of volume 10 L at 300 K, if the manometer containing glycerine shows 5 m difference in level as shown diagram.
(Given : `d_("glycerin")=2.72g//mL," "d_("mercury")=13.6g//mL`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the number of moles in the glass bulb shown in figure at 300 K. Given : d (glycerine)= 2.72 g/mL,d (mercury) = 13. 6 g/mL

Calculate the number of molecules of carbon dioxide present in 300 mL of gas at 273K and 2.5 atm pressure.

A gas jar of 10 litre volume filled with O_(2) at 300 K is connected to glycerine manometer. The maonometer shows 5 m difference in the level as shown in figure. What will be the number of moles of O_(2) in the gas jar ? (Given d_("glycerine") = 2/72 g // mL , d_("mercury") = 13.6 g//mL )

From the following set-up, calculate moles of the gas present in the container of volume 24.63 litre at 600K if the level of mercury in the open tube of the manometer is 36cm higher. [Given: Atmospheric pressure=78cm of mercury]

Calculate the number of moles present in 9 g of ethane Calculate the number of molecules of oxygen gas that occupies a volume of 224 ml at 273 K and 3 atm pressure.

Calculate the concentration in terms of mass by volume percentage of the solution containing 2.5 g potassium chloride in 50 ml of potassium chloride(KCl) Solution.