Home
Class 12
PHYSICS
A violin string 30.0 cm long with linear...

A violin string 30.0 cm long with linear density 0.650 g/m is placed near a loudspeaker that is fed by an audio oscillator of variable frequency. It is found that the string is set into oscillation only at the frequencies 1040 and 1560 Hz as the frequency of the oscillator is varied over the range 600-1600 Hz. What is the tension in the string?

Text Solution

AI Generated Solution

To find the tension in the violin string, we can follow these steps: ### Step 1: Identify the given values - Length of the string (L) = 30.0 cm = 0.30 m - Linear density (μ) = 0.650 g/m = 0.650 × 10^-3 kg/m = 0.00065 kg/m - Frequencies at which the string vibrates (f1 = 1040 Hz, f2 = 1560 Hz) ### Step 2: Determine the difference in frequencies ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE - II

    RESNICK AND HALLIDAY|Exercise PRACTICE QUESTIONS (SINGLE CORRECT CHOICE TYPE)|35 Videos
  • WAVE - II

    RESNICK AND HALLIDAY|Exercise PRACTICE QUESTIONS (MORE THAN ONE CORRECT CHOICE TYPE)|6 Videos
  • WAVE - II

    RESNICK AND HALLIDAY|Exercise CHECKPOINTS|4 Videos
  • VECTORS

    RESNICK AND HALLIDAY|Exercise PRACTICE QUESTIONS|39 Videos
  • WAVES-I

    RESNICK AND HALLIDAY|Exercise Practice Questions (Integer Type)|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A string of length 0.5m and linear density 10^(-4) kg/m is stretched under a tension of 100 N. If the frequency of the vibration of the string is 4000 Hz, how many loops are formed on the string?

A string 50 cm long and weighing 1.0 g produces a note of 100 Hz on plucking in the middle.What is the tension in the string ?

A wire fixed at both ends is 1.0 m long and has a mass of 36g. One of its oscillation frequencies is 250 Hz and the next higher one is 300 Hz. (a) Which harmonics do these frequencies represent? (b) What is the tension in the wire?

A sinusoidal wave travels along a taut string of linear mass density 0.1 g//cm . The particles oscillate along y-direction and the disturbance moves in the positive x-direction. The amplitude and frequency of oscillation are 2 mm and 50 Hz respectively. The minimum distance between two particles oscillating in the same phase is 4 m. (a) Find the tension in the string. (b) Find the amount of energy transferred through any point of the string in one second. (c) If it is observed that the particle at x = 2 m is at y = 1 mm at t = 2 s , and its velocity is in positive y-direction, then write the equation of this travelling wave.

A transverse harmonic wave is propagating along a taut string. Tension in the string is 50 N and its linear mass density is 0.02 kg m^( –1) The string is driven by a 80 Hz oscillator tied to one end oscillating with an amplitude of 1mm. The other end of the string is terminated so that all the wave energy is absorbed and there is no reflection (a) Calculate the power of the oscillator. (b) The tension in the string is quadrupled. What is new amplitude of the wave if the power of the oscillator remains same? (c) Calculate the average energy of the wave on a 1.0 m long segment of the string.

A string that is stretched between fixed supports separated by 75.0 cm has resonant frequencies of 420 and 315 Hz, with no intermediate resonant frequencies. What is the lowest resonant frequency?

The vibrational frequency of a string is 300 Hz. The tension in the string is made twice and the length of the string is changed in such a way that it vibrates with a frequency of 600 Hz. What will be the ratio of new length to original length ?

A sinusoidal wave travels along a taut string of linear mass density 0.1g//cm . The particles oscillate along y- direction and wave moves in the positive x- direction . The amplitude and frequency of oscillation are 2mm and 50Hz respectively. The minimum distance between two particles oscillating in the same phase is 4m . The tension in the string is ( in newton )

A wire having a linear density of 0.05 g//cm is stretched between two rigid supports with a tension of 450N. It is observed that the wire resonates at a frequency of 420 Hz. The next higher frequency at which the same wire resonates is 490 Hz. Find the length of the wire.

RESNICK AND HALLIDAY-WAVE - II-PROBLEMS
  1. A 2000 Hz siren and a civil defense official are both at rest with res...

    Text Solution

    |

  2. One of the harmonic frequencies of tube A with two open ends is 400 Hz...

    Text Solution

    |

  3. A violin string 30.0 cm long with linear density 0.650 g/m is placed n...

    Text Solution

    |

  4. A stationary motion detector sends sound waves of frequency 3.00 MHz t...

    Text Solution

    |

  5. A stone is dropped into a well. The splash is heard 3.35 s later. What...

    Text Solution

    |

  6. Two trains are traveling toward each other at 35.7 m/s relative to the...

    Text Solution

    |

  7. You have five tuning forks that oscillate at close but different reson...

    Text Solution

    |

  8. Figure shows two point sources S1 and S2 that emit sound of waveleng...

    Text Solution

    |

  9. An ambulance with a siren emitting a whine at 1620 Hz overtakes and pa...

    Text Solution

    |

  10. When the door of the Chapel of the Mausoleum in Hamilton, Scotland, is...

    Text Solution

    |

  11. A stationary detector measures the frequency of a sound source that fi...

    Text Solution

    |

  12. Figure shows two isotropic point sources of sound, S1 and S2 The sourc...

    Text Solution

    |

  13. Approximately a third of people with normal hearing have ears that con...

    Text Solution

    |

  14. Two loud speakers are located 3.35 m apart on an outdoor stage. A list...

    Text Solution

    |

  15. In Fig. , two speakers separated by distance d1 = 2.00 m are in phase....

    Text Solution

    |

  16. In Fig., sound waves A and B, both of wavelength lamda , are initially...

    Text Solution

    |

  17. A girl is sitting near the open window of a train that is moving at a ...

    Text Solution

    |

  18. In Fig., S is a small loud speaker driven by an audio oscillator with ...

    Text Solution

    |

  19. The pressure in a traveling sound wave is given by the equation Del...

    Text Solution

    |

  20. A well with vertical sides and water at the bottom resonates at 7Hz a...

    Text Solution

    |