Home
Class 11
PHYSICS
The depth of water at which air bubble o...

The depth of water at which air bubble of radius 0.4 mm remains in equilibrium is `(T_("water")=72xx10^(-3)N//m)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the depth of water at which an air bubble of radius 4xx10^-4 m may remain in equilibrium( surface tension = 70xx10^-3 N/m).

Find the depth at which an air bubble of radius 0.7 mm will remain in equilibrium in water . Given surface tension of water = 7.0 xx 10^(-2) N/m.

Excess pressure inside a drop of water of radius 2mm, is 70 N//m^2 . The pressure in a drop of radius is 4 mm is (T_(water)=70xx10^-3 N//m)

The excess pressure inside an air bubble of radius 1 mm formed inside water is (S.T=0.072N//)

The excess pressure inside an air bubble of radius 1 mm formed inside water is (S.T=0.072N//)

The work done in splitting a drop of water of 1 mm radius into 10^(6) drops is (S.T. of water =72xx10^(-3)J//m^(2) )

A capillary of internal radius 4 mm , is dipped in water. To how much height, will the water rise in the capillary. ( T_(water) = 70 xx 10^(-3) N//m, g = 10 m//sec^(2), rho_(water) 10^(3) kg//m^(3) , contact angle theta rarr 0 )

An air bubble of radius 0.6mm may remain in equilibrium at a depth in water. If the surface tension of water is 72 xx10^(-3) N//m then calculate the depth.